Współczesny krajobraz e-commerce jest niezwykle dynamiczny. Firmy muszą sprostać wyzwaniom wynikającym z najnowszych trendów w handlu online, na który silnie wpływają nowe technologie, media społecznościowe i coraz bardziej rozbudowane strategie marketingowe i wykorzystywane w celu ich realizacji narzędzia oraz wyjątkowe kampanie marketingowe. Jedna z technologii, która już od kilku lat zmienia, a w zasadzie rewolucjonizuje zarówno handel online jak i marketing jest Rozszerzona rzeczywistość (AR).

Dowiedz się, jak wykorzystać AR w e-commerce z tego artykułu.

Rozszerzona Rzeczywistość (AR) w e-commerce

Rozszerzona rzeczywistość (AR) to technologia, która zmienia i poszerza wygląd rzeczywistego świata, nakładając na niego informacje cyfrowe. AR jest stosunkowo nową technologią w kontekście sprzedaży, dlatego dopiero niedawno stało się ważne dla branży e-commerce. Dzięki wykorzystaniu AR w e-commerce klienci mogą wirtualnie przymierzać i testować produkty, takie jak ubrania, biżuteria, kosmetyki kolorowe, a także oglądać produkty takie jak meble, narzędzia, czy nawet elementy architektury w swoim rzeczywistym otoczeniu.

Niezależnie od tego, czy szukasz aplikacji do przymierzania ubrań w Rozszerzonej Rzeczywistości dla swojego sklepu odzieżowego, czy potrzebujesz rozwiązania umożliwiającego interaktywne prezentowanie mebli i wyrobów na zamówienie, istnieją doskonale współpracujące ze sobą narzędzia wykorzystujące AR, które z pewnością będą rozwiązaniem spełniającym potrzeby dla Twojego biznesu.

Rozszerzona Rzeczywistość AR Zobacz w pomieszczeniu Arlity Czym różni się AR od VR

AR News: Czym jest Rozszerzona Rzeczywistość (AR)?

Rozszerzona Rzeczywistość (AR) to innowacyjna technologia, która stopniowo przekształca nasze doświadczenia wizualne […]

E-commerce i doświadczenie zakupowe klienta

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że to właśnie technologia AR może w najbardziej wyjątkowy i efektywny sposób poprawić doświadczenie klienta i zwiększyć sprzedaż. Stąd też oprogramowanie i aplikacje, np. takie jak Arlity Cloud, oferujące narzędzia do wykorzystania AR w e-commerce stają się coraz bardziej popularne, także na polskim rynku.

Użytkownicy internetu znają pojęcia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, jednak nadal wielu z nich używa tych pojęć zamiennie lub uważa je za ten sam rodzaj technologii. Jednakże, w rzeczywistości nie jest to prawdą. Wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR) to dwie różne technologie, z których każda może przynieść inną wartość na rynek sprzedaży online.

Kobieta w wirtualnej rzeczywistości

Technologie AR i VR. Co je łączy, co dzieli oraz jak je odróżnić?

W dzisiejszym cyfrowym świecie technologie Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) i Wirtualnej Rzeczywistości (VR) stają się coraz bardziej powszechne. […]

Jak wykorzystać AR w e-commerce?

Jak technologię Rozszerzonej Rzeczywistości wykorzystać w służbie e-commerce? Rozszerzona Rzeczywistość (AR) w sprzedaży detalicznej, a także w kanale B2B, może być niezwykle przydatna dla biznesu. Ta technologia pozwala klientom na pełniejszą interakcję z produktami, dostępnymi online, co sprawia, że klient dokonuje bardziej świadomego, przemyślanego i pewnego zakupu. Dodatkowo technologia Rozszerzonej Rzeczywistości sprawia, że doświadczenie zakupowe staje się znacznie bardziej przyjemne i angażujące dla klientów.

Platformy takie jak Arlity Cloud, oferujące kompleksowe i w pełni zintegrowane narzędzia do wizualizacji 3D i AR, stają się nie tylko przydatnym ale i niezwykle atrakcyjnym biznesowo rozwiązaniem dla firm i branży e-commerce. Arlity Cloud pomaga stworzyć interaktywny cyfrowy katalog produktów w technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, a także atrakcyjne i pomocne w procesie zakupowym wizualizacje i animacje 3D dla stron www i platform e-commerce. Dzięki takim rozwiązaniom klient może lepiej zapoznać się z produktem, obejrzeć go z każdej strony i poznać jego wyjątkowe cechy.

Korzyści z wykorzystania AR w e-commerce

Korzyści dla biznesów e-commerce, płynące z wykorzystania Rozszerzonej Rzeczywistości w sprzedaży produktów online zostały potwierdzone licznymi przykładami.

1) AR pozwala ograniczyć zwroty – w 2018 roku firma UPS oszacowała, że 27% konsumentów zwracało produkty, które zakupili online, ponieważ po odbiorze przesyłek z produktami, nie były one takie, jak opisano na stronie internetowej. Technologia Rozszerzonej Rzeczywistości, w połączeniu z wizualizacjami 3D, może pomóc w zmniejszeniu liczby zwrotów i tym samym zredukować liczbę niezadowolonych klientów, pokazując im dokładnie, co otrzymują — z każdego kąta i w dużo większym szczegółach.

2) Marka i produkt bliżej klienta, czyli poprawa doświadczenia zakupowego i zaangażowania klienta – dla klienta dokonującego zakupu online, AR jest rozwiązaniem, które pozwala poznać produkt niezwykle szczegółowo, dopasować go do potrzeb użytkownika, a dodatkowo zobaczyć go w przestrzeni własnej kupującego, co angażuje użytkownika w interakcję z marką i produktami. To substytut wizyty w sklepie stacjonarnym, który pozwala klientowi zamawiać produkty nawet z drugiego końca świata bez ryzyka nietrafionego zakupu. A klient zadowolony z zakupu zyskuje pozytywną relację i opinię o marce, zwiększając szansę na ponowny zakup. Według statystyk 76% klientów kupowałoby więcej online, gdyby miało możliwość przetestowania produktu przed zakupem np. dzięki AR.

76% konsumentó kupowałoby więcej, gdyby miało możliwość sprawdzenia produktu przed zakupem

3) Przewaga konkurencyjna, dopasowana do strategii sprzedaży i marketingu – AR pozwala firmom wyróżnić się na tle konkurencji, docierać skutecznie do klientów. Użytkownicy kochają narzędzia, które ułatwiają im zakupy lub pozwalają nawet na personalizację produktów np. dzięki konfiguratorowi produktów 3D. To z kolei powoduje przyspieszenie procesów zakupowych.

4) Sposób na nowoczesny marketing i promocję w social mediach – kampanie reklamowe wykorzystujące immersyjne efekty AR np. outdoorowe kampanie FOOH czy filtry wykorzystywane w promocji produktów w mediach społecznościowych szybko zyskują status virali, czyli reklam które dzięki atrakcyjności przekazu stają się masowym zjawiskiem, o którym jest głośno i stają się tematem publikacji i rozmów. Te wyjątkowe angażujące komunikaty powodują, że użytkownicy internetu, zaciekawieni odwiedzający strony www i portale e-commerce stają się klientami. To siła efektu “wow” powoduje zainteresowanie marką lub produktem, a w efekcie zakup.

Większość konsumentów dokonuje zakupów online, dlatego coraz ważniejsze jest, aby firmy przyjęły nowe i innowacyjne technologie, pozwolą klientowi na pewne, łatwe i bezpieczne zakupy w sklepach online. Dla sklepu, ta pewność to redukcja kosztów logistycznych i wielkości zwrotów, czyli ograniczenie słabych punktów działalności handlowej w internecie. Zwroty są też procesem uciążliwym dla konsumenta, więc pewność zakupu to większa szansa na ponowne zakupy u danego sprzedawcy.

Arlity Targi eHandlu

Jak wprowadzić technologie 3D i AR do e-commerce i od czego zacząć?

Wdrożenie rozwiązań technologicznych najlepiej pozostawić specjalistom w tej dziedzinie, dzięki którym nie tylko rozwiązania będą działać bezawaryjnie, ale i nie obciążą platformy sprzedażowej. Firmą o największym doświadczeniu na polskim rynku, ale i jedną z najbardziej uznanych na rynkach zagranicznych, w zakresie dostarczania kompleksowych rozwiązań 3D i AR, jest Arlity. Konsultacja z ekspertem Arlity pozwoli na wybór narzędzia idealnie dopasowanego do potrzeb Twojego sklepu.

O czym trzeba pamiętać, kiedy planujesz wdrożyć 3D i AR w swoim biznesie?

1) Upewnij się, że Twoja aplikacja AR działa płynnie i bezawaryjnie, by nie powodować zniechęcenia i frustracji u użytkowników. W tej kwestii koniecznie zdaj się na dostawcę oprogramowania – to zagwarantuje bezpieczeństwo i łatwość obsługi.

2) Zadbaj o modele 3D, wizualizacje i animacje najwyższej jakości, które będą doskonale odzwierciedlały wygląd produktów. Zobacz portfolio wizualizacji Arlity.

3) Prostota i intuicyjność – zapewnij konsumentom narzędzia intuicyjne, łatwe w obsłudze i ograniczające zbędne informacje, by klient znalazł w aplikacji wszystkie informacje, których potrzebuje do podjęcia decyzji zakupowej i przejścia do procesu zakupu.  Rozwiązania dla producentów, dystrybutorów i e-commerce

  Poznaj oprogramowanie Arlity dla biznesu​

  Arlity Aplikacje AR dla biznesu
  Dedykowane aplikacje AR

  Rozszerzona Rzeczywistość

  Konfigurator produktów

  Konfigurator 3D

  arlity strefa architekta
  Do współpracy z architektami

  Strefa Architekta

  Zarządzaj modelami 3D

  PIM 3D