W dzisiejszym cyfrowym świecie technologie Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) i Wirtualnej Rzeczywistości (VR) stają się coraz bardziej powszechne. Zmieniają sposób w jaki doświadczamy otaczającego nas świata. To nie tylko kwestia mody, ale też użyteczności w rozrywce, edukacji czy biznesie. Jednak, często pojawia się pytanie: jak odróżnić te dwie technologie immersyjne? Co łączy AR i VR, a co dzieli? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.
Rozszerzona Rzeczywistość (AR)
Rozszerzona Rzeczywistość (AR) to technologia, która, mówiąc w skrócie wzbogaca rzeczywistość. Działanie AR polega na nakładaniu na obraz świata rzeczywistego elementów generowanych cyfrowo. AR integruje elementy wirtualne, takie jak modele 3D, obrazy, tekst czy animacje z widokiem otoczenia uzyskiwanym np. dzięki obiektywowi smartfona lub tabletu, w czasie rzeczywistym. Smartfon jest oczywiście najbardziej powszechnym urządzeniem, jakie pozwala na doświadczenie Rozszerzonej Rzeczywistości, ale nie jedynym. Można w tym celu skorzystać także z gogli lub zestawów immersyjnych, które najczęściej obsługują zarówno technologię AR oraz VR, czyli Rzeczywistość Wirtualną. Czym zatem charakteryzuje się VR?
Wirtualna Rzeczywistość (VR)
Rzeczywistość Wirtualna (VR) tworzy całkowicie nowe cyfrowe środowisko, które zastępuje rzeczywisty świat. By doświadczyć Wirtualnej Rzeczywistości używa się gogli lub też zestawów immersyjnych. Użytkownicy noszący zestawy VR są przenoszeni do generowanego komputerowo świata, gdzie mogą eksplorować i wchodzić w interakcję z wirtualnymi obiektami i ich również wirtualnym otoczeniem. Technologia VR zapewnia uczucie obecności i zanurzenia się w cyfrowym świecie, blokując zupełnie świat fizyczny.
Zastosowania AR i VR - co je łączy, a co dzieli?
Mimo że zarówno AR, jak i VR oferują immersyjne doświadczenia, służą one całkowicie różnym celom i mają odmienne zastosowania. AR pozwala na dodanie dodatkowych elementów wirtualnych do rzeczywistego obrazu świata, co czyni je wartościowymi w obszarach takich jak handel, edukacja czy rozrywka, ale także w bardzo specjalistycznych zastosowaniach przemysłowych. Aplikacje AR mogą prezentować informacje o produktach, a także same produkty w niezwykle szczegółowy sposób. Umożliwiają nakładanie informacji o produkcie na fizyczne obiekty w sklepach stacjonarnych, by dostarczyć klientom dodatkowych treści lub opcji wyboru. W przemyśle AR pozwala na wyświetlanie instrukcji serwisowych czy montażowych bezpośrednio w środowisku pracy.
Z kolei VR zwykle służy do tworzenia zupełnie nowych środowisk i doświadczeń, które nie są możliwe do zrealizowania w rzeczywistości. Jest powszechnie stosowany w grach, wirtualnych wycieczkach i symulacjach treningowych, gdzie użytkownicy mogą uczestniczyć w immersyjnych i interaktywnych doświadczeniach bez fizycznych ograniczeń. Technologia VR ma również znaczący potencjał w dziedzinach takich jak edukacja. To nowatorski sposób na angażującą formę nauki, szczególnie atrakcyjną dla dzieci.
Zrozumienie różnic między AR i VR oraz ich zastosowań jest kluczowe dla wykorzystania ich odpowiednich mocnych stron i odblokowania ich pełnego potencjału w różnych branżach i zastosowaniach.
Poszerz swoją wiedzę i dowiedz się, czy są technologie MR (Mixed Reality) i XR (Extended Reality).
Informacje o nich znajdziesz w kolejnym artykule.