Rozszerzona Rzeczywistość (AR) to innowacyjna technologia, która stopniowo przekształca nasze doświadczenia wizualne, łącząc świat rzeczywisty z elementami wirtualnymi. Jest to fascynujące połączenie świata realnego z cyfrowym, otwierające nowe możliwości w wielu dziedzinach – od rozrywki po biznes.

ArLity Czym jest rozszerzona rzeczywistość AR Augmented Reality definicja i zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości

Co to jest Rozszerzona Rzeczywistość (AR)?

W najprostszym znaczeniu, Rozszerzona Rzeczywistość (AR) to technologia, która nakłada informacje lub obraz wirtualny na widok rzeczywisty, korzystając z urządzeń takich jak smartfony, tablety, czy specjalne okulary. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości (VR), która całkowicie zanurza użytkownika w wirtualnym środowisku, AR uzupełnia rzeczywistość o dodatkowe elementy.

Jak działa Rozszerzona Rzeczywistość?

Technologia AR korzysta z zaawansowanych algorytmów, czujników, kamer i innych narzędzi do identyfikacji i analizy otaczającego środowiska. Następnie generuje i nakłada odpowiednie elementy wirtualne, takie jak modele 3D, obrazy, informacje tekstowe czy animacje, na rzeczywisty widok.

Zastosowania Rozszerzonej Rzeczywistości

Możliwości zastosowania Rozszerzonej Rzeczywistości są niemal nieograniczone. Efekty AR dostarczają użytkownikom nie tylko rozrywki, ale znajdują zastosowanie także w edukacji czy biznesie.

  • Rozrywka: Gry AR, które integrują elementy wirtualne z rzeczywistym otoczeniem, zapewniają nowatorskie i ekscytujące doświadczenia dla graczy. Przykład: gra Ar Pokemon-Go, filtry zmieniające wizerunek np. Snapchat.
  • Edukacja: W dziedzinie edukacji AR może dostarczyć interaktywne i angażujące narzędzia, umożliwiając lepsze zrozumienie trudnych koncepcji.
  • Biznes: W biznesie AR znajduje zastosowanie przede wszystkim w marketingu i wsparciu sprzedaży np. w aplikacjach służących testowaniu produktów przed ich zakupem, pełnej i atrakcyjnej prezentacji produktu. Np. aplikacje „Zobacz w pomieszczeniu” dla branży meblarskiej.
  • Produkcja i przemysł: W zakresie produkcji można wykorzystać Rozszerzoną Rzeczywistość w działach utrzymania ruchu, serwisu, rozwoju produktu. Np. komputer nasobny RealWear Zdalny Ekspert dedykowane specjalistom utrzymania ruchu w firmach przemysłowych.
  • Medycyna: W medycynie AR może wspierać chirurgów podczas operacji, umożliwiając precyzyjne nawigowanie w trudno dostępnych obszarach ciała.
  • Turystyka: Aplikacje AR mogą dostarczać informacje o otaczających miejscach i atrakcjach turystycznych w czasie rzeczywistym. Np. aplikacje z wirtualnymi spacerami w muzeach.
aplikacja AR rozszerzona rzeczywistość arlity fajne krzesła zobacz w pomieszczeniu

Przyszłość Rozszerzonej Rzeczywistości

Technologia AR stale ewoluuje, co otwiera drzwi do jeszcze bardziej zaawansowanych zastosowań. Wprowadzenie inteligentnych okularów AR/ VR np. Meta Quest 3 czy Apple Vision Pro, które w niedługim czasie zastąpią tradycyjne smartfony, może całkowicie zmienić nasze codzienne doświadczenia. Umożliwią nam korzystanie z Rozszerzonej Rzeczywistości, dostarczając nie tylko nowych doznań immersyjnych w odbiorze obrazu, ale także gwarantując nam nieporównywalne z innymi formami wizualnymi wartości poznawania. Już w 2024 roku dynamiczny rozwój tej technologii z pewnością dostarczy nam nowego wymiaru odbioru świata, ale też bezpośrednio wpłynie na biznes, edukację i rozrywkę. Zainteresowanie Rozszerzoną Rzeczywistością jest już wyraźne we wszystkich dziedzinach życia.

Rozwiązania SAS dla producentów, dystrybutorów i e-commerce

Poznaj oprogramowanie Arlity dla biznesu​

Arlity Aplikacje AR dla biznesu
Dedykowane aplikacje AR

Rozszerzona Rzeczywistość

Konfigurator produktów

Konfigurator 3D

arlity strefa architekta
Do współpracy z architektami

Strefa Architekta

Zarządzaj modelami 3D

PIM 3D