25. edycja Targów eHandlu już za nami. Wydarzenie jak zwykle zgromadziło ekspertów e-commerce, ale także specjalistów zajmujących się sprzedażą, marketingiem i rozwojem biznesów. Jakie tematy poruszano podczas wiosennej edycji, jakie trendy będą królowały w 2024 roku, a nawet nadchodzących latach w sprzedaży online i o czym rozmawiano w kuluarach?
Targi eHandlu
Podczas 25. edycji targów można było wyróżnić kilka głównych grup tematycznych, wokół których skupiali swoje prelekcje eksperci:
- sprzedaż B2B
- sprzedaż B2C
- marketing, społeczność, social media i komunikacja
- technologie i narzędzia
- rozwój biznesu i analiza.
Prelekcje ekspertów e-commerce
Prowadzenie e-commerce to niezwykle złożone zagadnienie, a targi dały możliwość zdobycia wiedzy i inspiracji, a także odbycia krótkich konsultacji z ekspertami. Podczas eksperckich wykładów i prelekcji omawiano między innymi tematy leżące u podstaw działania firm e-commerce – błędów popełnianych przy wdrożeniu sprzedaży e-commerce, umiejętnej analizy danych jakich dostarczają nam platformy sprzedażowe, czy szybkiego rozwoju sprzedaży, które powoduje problemy logistyczne i systemowe, powodujące trudności w obsłużeniu wielu zamówień jednocześnie. Najciekawsze dla uczestników targów były prelekcje, w których omawiano konkretne przypadki wdrożeń, działań naprawczych i sukcesów, czyli case study.
Zwiedzający chętnie uczestniczyli w wykładach , a nawet indywidualnych konsultacjach. Co ważne, rozwiązania problemów poruszanych podczas eksperckich prelekcji zwiedzający mogli omówić także z wystawcami – dostawcami technologii i narzędzi, dedykowanych dla e-commerce.
Trendy e-commerce
Najciekawszym tematem targów były oczywiście trendy w e-commerce – zarówno te minione, aktualne jak i te które będą królowały w sprzedaży online w tym oraz najbliższych latach.
Dało się wyraźnie zauważyć, że te główne trendy e-commercowe skupiają nie wokół użytkownika platform oraz wykorzystania nowoczesnych technologii. O tym mówiło się nie tylko podczas prelekcji, ale i podczas rozmów między uczestnikami targów.
Nowoczesna sprzedaż online skupia się bardzo mocno na konsumencie – jego potrzebach, preferencjach i upodobaniach. To z jednej strony wskazówka dla samych sprzedawców online, ale także przede wszystkim dla producentów, którzy już od jakiegoś czasu dopasowują swoje oferty do głównych trendów, czyli personalizacji, samodzielnej konfiguracji i idealnego dopasowania produktu do użytkownika.
Personalizacja, szczególnie wobec nowych zasad gromadzenia informacji o użytkownikach i ich przetwarzania, nie może dotyczyć już tylko reklam. Najważniejszym elementem stała się personalizacja produktu – możliwość ich samodzielnej konfiguracji, która pozwala dopasować produkt do osobowości użytkownika, jego wyglądu lub przestrzeni w jakiej przebywa.
Technologiczne rozwiązania 3D i AR dla e-commerce
W odpowiedzi na te potrzeby klientów sklepów online powstały m.in. konfiguratory 3D produktów oraz aplikacje AR, które nie tylko pozwalają na “stworzenie” produktu dopasowanego do użytkownika, jego potrzeb i upodobań, ale umożliwiają także przetestowanie lub przymierzenie samodzielnie skonfigurowanego produktu jeszcze przed dokonaniem zakupu.
Tego typu rozwiązania cieszą się już popularnością na świecie, a powoli także podbijają polski rynek e-commerce. Firma Arlity, jako twórca oprogramowania dla e-commerce w technologii 3D i AR, zaprezentowała zwiedzającym podczas Targów eHandlu rozwiązania, które idealnie wpisują się w obecne trendy. Konfigurator 3D produktów dla e-commerce oraz Rozszerzona Rzeczywistość dla sklepów online, to rozwiązania, które podczas targów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Przykłady wdrożeń tych narzędzi u takich klientów jak Garden Space, Zuma Line czy Ergonome, były dla zwiedzających ciekawym i wartościowym case study, potwierdzającym skuteczność rozwiązań.
Według ekspertów nowoczesne technologie takie jak AR czy AI, o którym też szeroko rozmawiano w kontekście rozwoju e-commerce są nie tylko trendem na 2024 rok, ale przyszłością e-commerce. Konfigurator 3D jest już teraz jednym z podstawowych i najczęściej wybieranych narzędzi, w które inwestują sklepy online. Jednak konfigurator 3D umożliwiający obejrzenie animacji produktowej i wizualizację produktu w AR to prawdziwy gamechanger. Było to jedno z chętniej testowanych podczas targów rozwiązań.
Sztuczna inteligencja (AI) w e-commerce
Prelekcje dotyczące AI cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, bo wykorzystanie sztucznej inteligencji w e-commerce daje zupełnie nowe możliwości.
Tworzenie opisów produktowych, kampanii reklamowych, wykorzystanie AI w obsłudze klienta oraz analityce danych czy logistyce i obsłudze zamówień – możliwości są niemal nieograniczone, a narzędzia jakie oferuje rynek w kwestii AI cały czas się rozwijają. Pod tym względem AI rewolucjonizuje e-commerce, a w połączeniu z innymi nowoczesnymi technologiami tworzy ogromną siłę w rozwoju e-commerce i generowaniu sprzedaży.
Reklamy FOOH i budowanie społeczności
Coraz więcej firm inwestuje także w spektakularne rozwiązania reklamowe, takie jak FOOH, czyli reklamy wykorzystujące Rozszerzoną Rzeczywistość (AR) oraz CGI w kreacji, by wyróżnić się wśród konkurencji. To wyjątkowo atrakcyjne formy reklamy, które angażują użytkownika, zapadają w pamięć i budują zainteresowanie oraz lojalność wobec marki. Co ważne, tego typu reklama może z powodzeniem kierować bezpośrednio do karty produktowej lub kategorii w sklepie e-commerce, upraszczając ścieżkę sprzedaży i konwersję.
Reklama FOOH ma ważną funkcję wpływającą na relację konsumenta z marką. O budowaniu społeczności, jako jednym z fundamentów e-commerce, również mówiono szeroko podczas Targów eHandlu. Narzędzia, które mogą wspomóc budowanie relacji pomiędzy marką i klientem, które mogą doprowadzić do powrotów klienta do tego samego sklepu i dokonywania kolejnych transakcji, wiążą się z emocjami jakie zakup i sama marka wywołują w odbiorcy.
Widać wyraźnie, że działania marketingowe w handlu online, służące im narzędzia, technologie, takie jak AR mają więc generować pozytywne emocje, wywoływać efekt “wow” i budować doświadczenie klienta. Wracamy zatem do punktu, w którym najważniejszy w e-commerce jest człowiek i jego potrzeby oraz doświadczenia.
Relacja z Targów eHandlu
źródło: https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7184233925320261634/
Wnioski z Targów eHandlu
Podczas 25. edycji Targów eHandlu zarówno wystawcy, prelegenci jak i sami zwiedzający skupiali swoją uwagę na trendach i narzędziach, z jakich warto skorzystać by w efektywny sposób wpisać się w trendy.
Szeroko omawiano wykorzystanie nowoczesnych technologii smart w rozwoju biznesu online AI, AR, narzędzi do personalizacji produktów takich jak konfigurator 3D. Te narzędzia dla developerów i specjalistów e-commerce są gamechangerem, ułatwiającym pracę i poprawiającym doświadczenie klienta w relacji ze sklepem.
Skupiono się także na ludzkim i społecznym elemencie działalności handlowej online i sile wsparcia sprzedaży przez budowanie społeczności.
Nieodłączną częścią sprzedaży w e-commerce jest reklama – kampanie FOOH, wykorzystanie wizualizacji 3D w prezentacji i promocji produktów były jednymi z najczęściej poruszanych tematów. W tych rozwiązaniach specjaliści od marketingu i promocji online upatrują największych szans rozwoju.