W ciągu zaledwie roku, konfigurator 3D pozwolił im na zautomatyzowanie i przyspieszenie procesu realizacji zamówień nawet z kilkunastu do jednego dnia. Na ten moment aż 40% sprzedaży ich produktów to wynik skorzystania z tego narzędzia. Konfigurator 3D stanowi również nowinkę w branży technologicznej, która skupia w sobie wielu potencjalnych klientów firmy.
O tym jak zwiększyć sprzedaż dzięki podjęciu wyzwania stawianego przez klientów i jak jedno narzędzie potrafi wpłynąć na wyniki konwersji w sklepie producenta, opowiadamy na przykładzie historii sukcesu marki Ergonome.
Ergonome – polskie biurka dla ergonomicznych stanowisk pracy
Ergonome to polski producent biurek ergonomicznych. Główną ideą przyświecającą marce Ergonome jest tworzenie wygodnych i zdrowych stanowisk pracy. To założenie doskonale wpisuje się w trendy ale i potrzeby użytkowników. Choć początkowo firma tworzyła biurka dla firm i instytucji, by budować ergonomiczne stanowiska pracy, to wzrastające z roku na rok zainteresowanie społeczne związane z poprawą zdrowia, a także rosnący trend związany z pracą zdalną spowodował, że produkty Ergonome przyciągnęły szerszą uwagę niezależnych konsumentów. Wtedy też pojawiła się potrzeba usprawnienia funkcjonowania platformy e-commerce producenta.
Odpowiedź na potrzebę indywidualnego podejścia do konsumenta
Od momentu wejścia marki na rynek, zamówienia oparte były głównie na informacjach zawartych w kartach produktowych, materiałach marketingowych oraz eksperckich artykułach, o które dba dział marketingu Ergonome. Jednak potrzeba indywidualnego podejścia do wyjątkowych, choć w tamtym czasie dość niedostępnych na rynku w odniesieniu do konsumenta produktów tego typu, niemal wymogła na firmie podjęcie kroków, które pozwoliłyby przybliżyć konsumentom bardziej obrazowo ideę biurek ergonomicznych, ich największych zalet i dopasowania do własnej przestrzeni pracy klientów. Zarząd Ergonome to ludzie, którzy nie boją się wyzwań, są ekspertami w prowadzeniu biznesu e-commerce i chętnie sięgają po innowacje, czego dowodem jest sam stworzony przez nich brand. Tym sposobem, idąc drogą pozytywnych opinii i światowych trendów, marka zdecydowała się na wdrożenie konfiguratora 3D produktów od Arlity.
Zainteresował Cię konfigurator 3D? Zapytaj o bezpłatną konsultację.
Konfigurator 3D biurek Ergonome
Konfigurator 3D produktów na platformę e-commerce był najbardziej optymalną odpowiedzią na wskazywane przez klientów, ale i samą firmę, potrzeby. W końcu model, który Ergonome oferowało klientom, umożliwiający indywidualną konfigurację biurek zgodnie z potrzebami, był sprawdzoną opcją już od dawna. Jednak dotychczasowy sposób działania napotykał na zasadniczy problem – klient miał trudność w wyobrażaniu sobie zamawianego produktu. Określał parametry produktu na podstawie specyfikacji, ale nie otrzymywał jego wizualizacji. Sposób ten nie był też wystarczająco zautomatyzowany i optymalny pod kątem UX. W poszukiwaniu rozwiązania technologicznego dla tego problemu, Team Ergonome sprawdził wiele opcji konfiguratorów dostępnych dla e-commerce. Zdecydował się nawet na wdrożenie konfiguratora 2D, który nie do końca spełniał oczekiwania dynamicznie rozwijającego się brandu. – Naszym głównym celem w poszukiwaniach nowego konfiguratora dla sklepu ergonome.pl było ułatwienie i zautomatyzowanie przygotowywania szkiców do zamówień biurek personalizowanych. – mówi Lukas Jeznach, Co-Founder Ergonome. – We wcześniejszym procesie, klient składał zamówienie, ustalaliśmy umiejscowienie akcesoriów, robiliśmy szkic i klient go akceptował. Wtedy też zaczynaliśmy produkcję, to zajmowało od kilku do nawet kilkunastu dni. – dodaje Jeznach.
Konfigurator produktów od Arlity
Koncept konfiguratora produktów 3D od Arlity spełniał wszystkie potrzeby Ergonome, by oferować „uszyte na miarę” biurka ergonomiczne szerszej grupie klientów indywidualnych i biznesowych. Narzędzie oferowało zmianę konfiguracji biurka dostępną w widoku 360° – zmiana koloru blatu czy stelaża biurka była możliwa w czasie rzeczywistym na automatycznie generowanej wizualizacji. Wraz z każdą zmianą wielkości czy akcesoriów, cena była także automatycznie przeliczana. Co istotne, założenie konfiguratora biurek od Arlity miało również umożliwiać zapisanie konfiguracji w koszyku i przejście do finalizacji zakupu. Czy przy takich możliwościach potrzeba czegoś więcej?
Aplikacja Ergonome AR, oparta na technologii Rozszerzonej Rzeczywistości, dała klientom możliwość przetestowania stworzonej samodzielnie konfiguracji biurka i umieszczenia wygenerowanej wizualizacji produktu w przestrzeni własnego biura czy mieszkania w skali 1:1. Takie połączenie szybko okazało się strzałem w dziesiątkę.
Zainteresował Cię konfigurator 3D? Zapytaj o bezpłatną konsultację.
Konfigurator Ergonome z funkcją AR
Pomysł z wykorzystaniem Rozszerzonej Rzeczywistości nieco odwrócił losy projektu i początkowo na platformę Ergonome została wdrożona przez Arlity tylko opcja AR, wyposażona w ograniczony zakres konkretnych, gotowych wariantów produktu, które były najbardziej popularnymi i najczęściej wybieranymi przez klientów w zamówieniach online opcjami. Funkcja budziła zainteresowanie klientów, co spowodowało przyspieszenie procesów projektowych i wdrożenie prostego konfiguratora 3D z możliwością zmiany poszczególnych elementów biurek według preferencji. Jednak ponownie rosnące potrzeby klientów szybko doprowadziły do wprowadzenia jeszcze bardziej zaawansowanej wersji, dającej pełny zakres konfiguracji wariantów produktowych, tworzącej wizualizacje 3D w czasie rzeczywistym, pozwalającej na „przymierzenie” biurka we własnym pomieszczeniu dzięki aplikacji AR i szybką finalizację zakupu online na platformie Ergonome. – Teraz klient sam wybiera wszystkie elementy składowe biurka i umieszcza je tam gdzie mają się znaleźć, wykorzystując do tego konfigurator 3D. Dodatkowo unikamy też wysyłania dodatkowych zdjęć czy filmów prezentujących produkt, bo klient przymierza takie biurko w pokoju czy biurze od ręki, dzięki aplikacji AR. – wyjaśnia Lukas Jeznach.
Wpływ możliwości konfiguracji na efekty sprzedaży biurek ergonomicznych Ergonome
Pełna funkcjonalność konfiguratora w krótkim czasie zaczęła przekładać się bezpośrednio na sprzedaż. – 85% klientów Ergonome to segment B2C. Aktualnie 40% sprzedaży biurek ergonomicznych odbywa się z wykorzystaniem konfiguratora 3D. – Wdrożenie konfiguratora spowodowało skrócenie procesu zakupu i akceptacji finalnej wersji biurka do minimum, co jest oczywiście zaletą dla klienta. – podkreśla Lukas Jeznach.
Od strony technicznej konfigurator 3D od Arlity jest także ułatwieniem w procesie przygotowania dokumentacji produkcyjnej na linii BOK-stolarnia. Tak skonfigurowane i zamówione biurko w formie kodu QR trafia na stolarnię i tam pracownicy otrzymują dokładne wytyczne jak mają przygotować produkt.
40%
Aktualnie 40% sprzedaży biurek ergonomicznych odbywa się z wykorzystaniem konfiguratora 3D.
“Wdrożenie konfiguratora spowodowało skrócenie procesu zakupu i akceptacji finalnej wersji biurka do minimum, co jest oczywiście zaletą dla klienta.”
Konfigurator Ergonome w liczbach
Od strony marketingowej, Arlity zadbało także o dostarczanie danych statystycznych. Konfigurator 3D Ergonome posiada funkcje analityczne, które umożliwiają śledzenie nie tylko ilości generowanych przez klientów konfiguracji, ale także analizowanie informacji o wykorzystaniu aplikacji AR do przetestowania produktu w pomieszczeniu.
20%
Dane statystyczne z aplikacji AR Ergonome, pokazują, że niemal 20% użytkowników konfiguratora decyduje się na skorzystanie z aplikacji Rozszerzonej Rzeczywistości w celu przetestowania wygenerowanego produktu we własnej przestrzeni.
23%
Współczynnik konwersji w przypadku biurek samodzielnie zaprojektowanych z wykorzystaniem konfiguratora wynosi 23% w ciągu tej samej sesji użytkownika.
Zespół Ergonome, idąc za ciosem, rozpoczął proces aktywnego promowania konfiguratora, by zwiększyć świadomość możliwości samodzielnego dopasowania biurek do potrzeb klientów, ale oczywiście także, by rozwinąć sprzedaż z wykorzystaniem narzędzia. Każdy miesiąc intensywnego promowania zwiększa liczbę generowanych przez klientów konfiguracji niemal dwukrotnie, co potwierdzają dane analityczne.
Wyróżnik na tle konkurencji
Konfigurator z pewnością stanowi wyróżnik Ergonome na tle konkurencji. – Mamy pozytywny feedback ze strony klientów, na temat korzystania z konfiguratora – głównie w rozmowach telefonicznych. Podkreślają, że to znaczne ułatwienie, które często jest jednym z czynników, poza jakością i funkcjonalnością produktów, decydujących właśnie o wyborze biurka Ergonome. – komentuje Sławomir Sury, Marketing Manager marki Ergonome. – Lwia część klientów to programiści lub osoby dobrze rozeznane w nowoczesnych technologiach i traktują konfigurator jako branżową nowinkę. Poprzez interakcję z konfiguratorem często podejmują decyzję o zakupie biurka lub polecają sklep i markę swoim znajomym, a to buduje nam wierzchnią warstwę lejka sprzedażowego. – dodaje Sury.
Potencjał rozwoju sprzedaży Ergonome dzięki konfiguracji produktów
Na ten moment Ergonome posiada jeszcze spory potencjał rozwoju sprzedaży dzięki konfiguratorowi biurek i aplikacji AR od Arlity, również dzięki rozbudowaniu oferty produktowej. Jednak firma z takim zamiłowaniem do innowacji i otwartością na nowoczesne narzędzia sprzedażowe z całą pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o ciekawe projekty i wdrożenia na swojej platformie.
Zastosuj możliwości konfiguratora 3D w swojej firmie
Umów bezpłatną konsultację
Dowiedz się, jak zamierzamy opracować konfigurator na Twoją stronę. Porozmawiajmy o potrzebach Twojego biznesu. Umów rozmowę z naszym ekspertem wypełniając poniższy formularz.