W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpiła ogromna zmiana sposobu, w jaki ludzie dokonują zakupów online. Branża mebli i wyposażenia wnętrz przeszła w tym względzie największą rewolucję, a główną jej przyczyną jest pojawienie się zaawansowanych technologii m.in. takich jak sztuczna inteligencja (AI) oraz Rozszerzona Rzeczywistość (AR). Te technologie nie tylko zmieniły sposób prezentacji produktów, ale także wpłynęły na procesy marketingowe, personalizację ofert, oraz przyszłość e-commerce. Jak się okazuje, sprzedaż online w branży designu i wyposażenia wnętrz w najbliższych latach będzie w dużym stopniu swoje sukcesy zawdzięczać właśnie powszechnemu wdrożeniu i wykorzystaniu tych technologii.
Rozwój e-commerce w branży mebli i wyposażenia wnętrz
Wraz z rozwojem technologii internetowych i ze zmianami w zachowaniach konsu-mentów, branża mebli, oświetlenia, dekoracji i wyposażenia wnętrz przeszła ewolucję, a w pewnych obszarach wręcz rewolucję.
Wzrost popularności zakupów online jest bezsprzecznym faktem i zjawiskiem, które obserwujemy już od kilku lat. Klienci zaczęli bardziej ufać zakupom online, wiele produktów nawet łatwiej i szybciej „zdobyć” online, niż w sklepie stacjonarnym.
Infrastruktura logistyczna jest dużo lepiej rozwinięta i dostosowana do potrzeb użytkowników. Jednak tej zmianie w kierunku e-commerce towarzyszy oczywiście większa konkurencja w przestrzeni internetowej. Mimo to nawet największe firmy meblarskie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przeniosły swoje działania do sieci, oferując klientom wygodę zakupów z dostawą do domu. Dotyczy to także sprzedaży B2B – producent lub dystrybutor, który nie prezentuje swojej oferty online ma dużo mniejsze szanse na zainteresowanie specjalistów branżowych, takich jak projektanci, architekci, czy dekoratorzy, a nawet sklepy detaliczne.
Customizacja produktu
Powszechnie omawiane w mediach trendy i świat mediów społecznościowych również przyczyniły się do zwiększenia świadomości odbiorców w kwestii stylu, designu i mody w dziedzinie wnętrzarstwa. Ale co za tym idzie, podniosły też poprzeczkę jeśli chodzi o urządzanie wnętrz „szytych na miarę”, idealnie dopasowanych do stylu życia, osobowości czy chęci zmian u konsumentów. Spowodowało to zwiększone zainteresowanie usługami architektów i dekoratorów wnętrz, którzy współpracują z producentami mebli i elementów wystroju.
Ten wzrost świadomości i oczekiwań klientów przyczynił się do powstania trendu „customizacji”, czyli tworzenia produktów dedykowanych, personalizowanych. Nowo-czesne technologie, takie jak konfiguratory produktów 3D, pozwalają klientom w łatwy i samodzielny sposób stworzyć produkt o indywidualnie dopasowanych parametrach (np. kolor, wielkość, obicie, stelaż itd.), ale też dają możliwość weryfikacji wyglądu i dopasowania tego przedmiotu do wnętrza – np. poprzez funkcję „Zobacz w po-mieszczeniu” w aplikacji AR.
Wirtualny showroom
Co ciekawe, wiele sklepów online decyduje się też na tworzenie pełnych wirtualnych showroomów. Jedni stosują „wirtualny spacer” po sklepie stacjonarnym, który pozwala pobieżnie zapoznać się z ofertą zanim klient odwiedzi sklep stacjonarny. Inni idą o krok dalej, zamieszczając pełną ofertę produktów online z opcją wizualizacji 3D (możliwość obejrzenia produktu, w postaci modelu, z każdej strony), aranżacjami stanowiącymi inspiracje dla konsumenta oraz aplikacją Rozszerzonej Rzeczywistości, która umożliwia obejrzenie produktu w po- mieszczeniu docelowym. Taki wirtualny showroom można z łatwością zintegrować z e-commerce, więc klient po podjęciu decyzji zakupowej od razu może sfinalizować zakup. A wszystko dzieje się w zaledwie kilku kliknięciach, w ramach jednej platformy, sklepu.
Rola „experience” w procesie zakupowym
Jednym z najważniejszych aspektów AR w branży mebli jest możliwość wirtualnego testowania produktu. To dodatkowa możliwość „doświadczania” produktu, zwiększająca zaangażowanie klienta w proces zakupowy.
Klienci mogą używać aplikacji AR, aby wirtualnie umieścić meble w swoim wnętrzu. Mogą zobaczyć, jak dany stół lub sofa będzie wyglądać w ich salonie, co znacząco zwiększa pewność zakupową.
AR nie tylko ułatwia w ten sposób zakupy, ale także poprawia ogólne doświadczenie klienta związane z produktem i marką. To szczególnie ważne dla pokolenia konsumentów stanowiącego aktualnie jedną z większych i wciąż rosnących sił nabywczych, czyli generacji Z. Według danych Shopify, już teraz aż 74% reprezentantów pokolenia Z korzysta z narzędzi wykorzystujących Rozszerzoną Rzeczywistość co najmniej raz w tygodniu.
Zwiększanie konwersji!
Co najbardziej istotne dla biznesów branży wnętrzarskiej, AR ma potencjał zwiększenia konwersji. Klienci, którzy mieli możliwość wypróbowania mebli w swoim wnętrzu za pomocą AR, są bardziej skłonni do zakupu, bo to daje im pewność dobrej decyzji zakupowej. To zwiększa współczynnik konwersji sklepów. Dodatkowo, pozwala na redukcję liczby zwrotów, bo klienci dokładnie wiedzą, co kupują. Dzięki temu znacznie mniej produktów jest zwracanych
z powodu nieodpowiedniego wyglądu lub rozmiaru. Nie jest to bez znaczenia w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu – zmniejszanie śladu węglowego jest jednym z kluczowych celów dla producentów, dystrybutorów i właścicieli biznesów e-commerce na najbliższe lata.
AI dla e-commerce
AI, czyli sztuczna inteligencja, jest już powszechnie wykorzystywana w handlu online. Nowoczesne narzędzia pomagają nie tylko tworzyć opisy produktowe, czy kreacje reklamowe, ale również usprawniają proces optymalizacji cen produktów na podstawie zautomatyzowanej analizy cen konkurencji oraz popytu.
Ceny w klepach meblarskich online czy marketplace’ach mogą być dopasowywane dynamicznie, co zwiększa szanse sprzedaży. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się także w prognozowaniu trendów – wszystko jest analizowane przez aplikacje AI w oparciu o globalne dane statystyczne. AI może także obsługiwać klientów w procesie zakupowym, odpowiadając na pytania i udzielając informacji. Wiele firm decyduje się na uruchomienie chatbotów, które odpowiadają na podstawowe pytania klientów, pomagają w nawigacji po sklepie. Dopiero w sytuacji, kiedy pytanie przekracza zakres określony w oprogramowaniu chatbota, klient kierowany jest do działu obsługi klienta lub działu handlowego.
Przyszłość e-commerce w branży mebli i wyposażenia wnętrz
AR i AI mają ogromny wpływ na teraźniejszość, a niedługo staną się stałym elementem e-commerce w branży mebli i wyposażenia wnętrz. Pomimo zmian w handlu online które zaszły w ostatnich latach, nowoczesne technologie będą zyskiwały na znaczeniu. To niezaprzeczalnie fascynujący okres zmian i innowacji w tej dziedzinie, który wyniesie także design i zainteresowanie branżą wyposażenia wnętrz na zupełnie nowy poziom.
Interesują Cię rozwiązania 3D i Rozszerzona Rzeczywistość dla firm?
Umów się na bezpłatną konsultację z dyrektorem działu handlowego Arlity!
Michał Pytel odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące technologii 3D i AR i przygotuje dedykowaną ofertę.
Michał Pytel - Dyrektor handlowy Arlity