Konfigurator 3D produktów to niezastąpione narzędzie dla producentów i dystrybutorów, którzy rozwijają swoją ofertę produktów dedykowanych, modułowych i personalizowanych, dopasowanych idealnie do potrzeb klientów. Trend personalizacji i konfiguracji produktów jest aktualnie jednym z głównych filarów sprzedaży e-commerce, dlatego warto zdecydować się na wdrożenie konfiguratora 3D jeśli tylko Twój sklep online posiada w ofercie produkty np. meble, dekoracje wnętrz, armaturę i wyposażenie łazienek czy odzież, którą klient może samodzielnie “komponować”. Jak zatem stworzyć konfigurator 3D dla swojej strony www? Jaki konfigurator najlepiej wybrać i jak przygotować się do procesu wdrożenia, co musisz przygotować i jak długo musisz czekać na swój konfigurator? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Konfigurator Lenart Meble od ARLITY

Konfigurator dla e-commerce - jaki wybrać?

Dla stron www i e-commerce dostępne są dwa rodzaje konfiguratorów – 2D oraz 3D. Konfiguratory 2D to starsza i mniej funkcjonalna generacja, której w zasadzie nie stosuje się już w sklepach online. Konfiguratory 3D działające na nowoczesnym oprogramowaniu Arlity Cloud są na bieżąco supportowane i posiadają pełne wsparcie obsługi technicznej, więc są aktualizowane pod względem działania i bezpieczne dla Twojej strony www. Należy pamiętać, że wszelkie przestarzałe gotowe wtyczki i rozwiązania narażają Twój e-commerce na ataki, dlatego ważne, by wybrać konfigurator 3D od sprawdzonego dostawcy i twórcy oprogramowania.

Poza tym, że konfigurator 3D jest nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym, posiada też funkcje, które ułatwiają zakupy klientowi, a co za tym idzie zwiększają szansę zakupu!

Najlepszą opcją jest też wybranie konfiguratora systemowego typu SAS (software as service), który nie jest obciążający dla oprogramowania na jakim działa strona czy sklep online. Co więcej, konfigurator tego typu od Arlity jest narzędziem typu low-code, które pozwala na szybkie wdrożenie, niewymagające zatrudniania dodatkowych osób do jego obsługi i instalacji.

Potrzebujesz konfiguratora 3D dla swojej firmy lub e-commerce?
Skontaktuj się z ARLITY!

Czym różni się konfigurator 3D od 2D?

Konfigurator 3D różni się od konfiguratora 2D funkcjami i zakresem warunków jakie można wprowadzić, by samodzielnie konfigurować produkty. W konfiguratorze 3D produktów można wprowadzić liczne reguły i warunki, które pozwalają na tworzenie zaawansowanych, szczegółowych i wieloelementowych konfiguracji.

Zaletą konfiguratora 3D jest jest też sposób prezentacji produktu jaki jest efektem konfiguracji – produkt wyświetlany jest na ekranie w formie wizualizacji 3D, co pozwala obejrzeć produkt wielowymiarowo, w szczegółach i z każdej strony. Widok można przybliżyć lub oddalić, zobaczyć najdrobniejszy detal przedmiotu z każdej perspektywy.

Co ważne, wizualizacja produktu może być animowana i prezentować dodatkowe funkcje lub możliwości produktu. Na przykładzie mebli skrzyniowych, np. komód, w konfiguratorze 3D można stworzyć mebel pasujący do oczekiwań pod względem rozmiaru, koloru, elementów wykończenia i akcesoriów (uchwyty, nóżki) i sprawdzić funkcjonalności – kierunek otwierania drzwiczek, zakres podświetlenia czy zakres otwierania się szuflad mebla. Co więcej, mebel stworzony w konfiguratorze 3D można także “wyświetlić” we własnym pomieszczeniu, dzięki wizualizacji w Rozszerzonej Rzeczywistości (AR).

Konfigurator 3D półkotapczanów stanowi dla nas jeden z filarów optymalizacji sprzedaży i zamówień. Z konfiguratora korzystają wszyscy – projektanci, konsumenci, pracownicy Lenart, a już niedługo, dzięki platformie Arlity, udostępnimy konfigurator 3D Lenart kolejnym naszym partnerom handlowym, by wspomagać ich sprzedaż na platformach e-commerce, ale też w sklepach stacjonarnych.
Marzena Uram
Lenart Meble

Jak to działa?

Konfigurator 3D to narzędzie które pozwala na tworzenie produktów w różnych wariantach. Dzięki ustawieniu reguł konfiguracji, które można dopasowywać do każdego produktu, konfigurator sprawdza się zarówno w niewielkich sklepach online i produktach o zaledwie kilku zmiennych (na przykład zawierających konfigurator kolorów albo rodzaju tapicerki), jak i w przypadku dużych e-commerce, czy produktach o bardzo zaawansowanej budowie. Konfigurator uwzględnia predefiniowane reguły, łącząc ze sobą elementy składowe produktu i dynamicznie wyliczając cenę. Dzięki automatycznie wyliczanej i dynamicznej cenie, konfigurator 3D przy każdej zmianie wariantu produktu, dopasowuje należną cenę po jakiej klient może zakupić produkt. Na przykładzie – kupując łóżko, możemy zdecydować się na wymiary 140, 160 lub 180 cm i wybór zagłówka w tkaninie basic lub premium. Każda zmiana wymiaru i rodzaju tkaniny obiciowej będzie generowała zmianę ceny. Co niezwykle istotne dla działów logistyki, magazynu i produkcji w firmie, konfigurator 3D tworzy pełną specyfikację produktu, umożliwiającą jego prawidłową kompletację. Konfigurator 3D jest też narzędziem, które gwarantuje prawidłową i bezbłędną konfigurację. Narzędzie, dzięki prawidłowo określonym regułom i warunkom konfiguracji, nie dopuszcza do połączenia ze sobą elementów niekompatybilnych, które uniemożliwiłyby prawidłowe użytkowanie i użytkowanie produktu.

Konfigurator 3D dla B2B marki Corsiva Yachting od ARLITY

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia dla konfiguratora 3D są modele 3D produktów. Model 3D produktu dla konfiguratora 3D powinien być stworzony przez doświadczonego grafika specjalizującego się w tworzeniu brył 3D oraz wyeksportowany w odpowiednim formacie. Co istotne, w przypadku konfiguratora 3D dopracowanie szczegółów modelu produktu jest bardzo ważne, by oddać odpowiedni wygląd przedmiotu w wizualizacji, dlatego też zaleca się zlecenie modelowania 3D profesjonalistom i specjalistom w tej dziedzinie. Grafik 3D przygotuje model 3D w odpowiedniej jakości. A raz prawidłowo stworzony model 3D można modyfikować na potrzeby działań e-commerce i producenta, by wykorzystać je w wizualizacjach, animacjach, renederach na białym tle a także aranżacjach realistycznych.

Ważne jest też dokładne określenie zakresu wariantów produktu, by prawidłowo ustawić reguły konfiguracji. Co ważne, profesjonalne firmy tworzące konfiguratory 3D, takie jak Arlity, posiadają zespół ekspertów i przydzielają klientowi opiekuna, który nie tylko wspiera klienta w całym procesie przygotowania do wdrożenia konfiguratora na stronie i już w trakcie eksploatacji narzędzia, ale też sporą część przygotowania produktów na potrzeby konfiguratora biorą na siebie.

narzędzie zarówno dla
platform B2B jak i B2C

30 dni

wdrożenie konfiguratora w zaledwie
30 dni roboczych

dostępny w niskim
abonamencie

Funkcja Rozszerzonej Rzeczywistości

Najnowsze rozwiązania w konfiguratorach 3D umożliwiają wizualizację produktu w Rozszerzonej Rzeczywistości. Funkcja wizualizacji w Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) umożliwia obejrzenie wirtualnego produktu w przestrzeni użytkownika dzięki wykorzystaniu np. smartfona. Funkcja AR “Zobacz w pomieszczeniu” jest wyjątkowo przydatna np. w sprzedaży mebli – pozwala sprawdzić dopasowanie mebla do wnętrza – dopasowanie pod względem wymiarów, stylu czy nawet koloru przestrzeni. Z Rozszerzonej Rzeczywistości korzystają już takie marki jak Agata Meble, IKEA, Lenart Meble czy Meble Wersal

Rozwiązania AR stosuje się też sklepach z odzieżą, kosmetykami, biżuterią czy okularami. Wirtualne przymierzalnie AR (AR Try-On) umożliwiają testowanie produktów bez wychodzenia z domu. Takie funkcje AR udostępniają swoim klientom już takie marki jak Maybelline, Michael Kors, Dior czy nawet Nike

Cena

Ogromną zaletą konfiguratora 3D Arlity Cloud jest dostępność rozwiązania w niskim abonamencie. To niezwykle korzystna opcja dla rozwijających się sklepów e-commerce, ale też dla firm, które chcą wprowadzić zupełnie nową technologię do swojego biznesu i nie ponosić na wstępie wysokich kosztów. Rozwiązanie abonamentowe, bez długich umownych zobowiązań jest obecnie najbardziej optymalną formą współpracy.

Samo wdrożenie jak i przygotowanie do współpracy odbywa się pod okiem doświadczonego project managera, który prowadzi klienta przez cały proces przygotowań, realizacji i eksploatacji konfiguratora. Jak wygląda to krok po kroku?

1) Rozpoznanie potrzeb klienta i oczekiwań konsumentów: Na początku konsultant omówi z Tobą wszystkie szczegóły dotyczące oczekiwań, funkcji i reguł, jakich potrzebujesz by klienci mogli dokonywać samodzielnych konfiguracji Twoich produktów. 

2) Modele 3D: Jeśli posiadasz modele 3D produktów, zespół techniczny i graficzny sprawdzi je pod kątem zastosowania w konfiguratorze 3D. Co ważne, w większości modele 3D, które nie zostały z założenia stworzone w celu wykorzystania w konfiguratorze 3D można skorygować i nie trzeba tworzyć ich od zera. Jeżeli jednak nie posiadasz modeli 3D, graficy Arlity stworzą je dla Ciebie, dostosowując je już do szerokiego wykorzystania. Ceny modeli 3D zaczynają się już od 85 zł netto. Realizujemy także modele 3d dla architektów.

3) Projekt i wdrożenie w 30 dni roboczych: W ciągu 30 dni roboczych od dostarczenia wszystkich niezbędnych materiałów i informacji pracujemy nad Twoim konfiguratorem, przedstawiamy Ci wersję testową i następnie wdrażamy konfigurator. Nie obciążamy przy tym ani systemu ani Twoich pracowników, bo rozwiązanie konfiguratora 3D to narzędzie systemowe, które wymaga jedynie zaimplementowania kody do Twojej strony lub e-commerce.

Same koszty miesięczne konfiguratora 3D Arlity są porównywalne ze średnim budżetem na Google Ads dla małego sklepu e-commerce.

Potrzebujesz konfiguratora 3D
dla swojej firmy?

Umów się na bezpłatną konsultację z dyrektorem działu handlowego Arlity!
Michał Pytel odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące konfiguratora 3D i przygotuje dedykowaną ofertę.

Michał Pytel Arlity

Michał Pytel - Dyrektor handlowy Arlity