Modele 3d dedykowane dla architektów - klucz do skutecznej współpracy między projektantami i producentami mebli

Modele 3D produktów odgrywają kluczową rolę w procesie projektowania architektonicznego, dostarczając architektom istotnych informacji i narzędzi do skutecznego realizowania ich wizji. Model 3D jest narzędziem nie tylko dla samego projektanta, ale także dla jego klienta. Jakich modeli 3D od producenta potrzebują architekci? W jakie modele warto zainwestować? Jak spełnić potrzeby architektów i dostarczyć im odpowiednich narzędzi dla rozwoju współpracy?

Wierne odwzorowanie produktu

Wysokiej jakości modele 3D od producentów charakteryzują się dokładnością i wiernością odwzorowania rzeczywistych produktów. Dzięki temu architekci mogą precyzyjnie wizualizować, jak dany produkt będzie wyglądał w ich projekcie. Odwzorowanie detali, proporcji i tekstur jest kluczowe dla prawidłowej oceny estetyki i funkcjonalności projektu architektonicznego. Wierne odwzorowanie produktu producenta w modelu 3D jest podstawą do przygotowania niezwykle szczegółowych wizualizacji 3D, animacji, video oraz aranżacji, które będą w najbardziej atrakcyjny sposób prezentowały produkt. Taki cyfrowy bliźniak fizycznego produktu jest nie tylko wyjątkowo ważnym narzędziem w pracy projektanta, ale też wartością dla producenta – raz przygotowany, wysokiej jakości i zoptymalizowany model może służyć szerokiemu wykorzystaniu – we współpracy z architektami, dystrybutorami, e-commerce oraz jako narzędzie działu rozwoju produktu w firmie.
Model 3d fotela dla architektów

Optymalizacja procesu projektowego

Posiadanie gotowych, wysokiej jakości modeli 3D od producentów pozwala architektom zaoszczędzić czas i zwiększa szanse na pracę z szerszym portfolio produktów i modeli danego producenta. Otrzymując zoptymalizowany model 3D od producenta architekci mogą skoncentrować się na projektowaniu ogólnego układu i estetyki budynku lub wnętrza, ze świadomością, że model 3D nie będzie stanowił utrudnienia w realizacji zlecenia. To z kolei przyspiesza cały proces projektowy i pozwala na szybsze dostarczenie gotowego projektu klientowi, a to sprowadza się dla projektanta nie tylko do oszczędności czasu, ale też optymalizacji kwestii finansowych.

Dlatego z punktu widzenia producenta, kluczowe jest inwestowanie w jakość modeli. Doświadczony grafik 3D jest w stanie przygotować model 3D naprawdę wysokiej jakości, który będzie jednocześnie zoptymalizowany pod kątem renderów projektowych. W tym przypadku jakość modelu przełoży się na chęć wykorzystania go przez projektantów – zoptymalizowany model to łatwiejsza i szybsza praca nad projektem, szybsze poprawki i renderowanie projektu.

Realistyczne wizualizacje na bazie modeli 3D

Wysokiej jakości modele 3D od producentów umożliwiają architektom tworzenie realistycznych wizualizacji projektów dla swoich klientów. Dzięki nim klienci mogą lepiej zrozumieć, jak wyglądać będzie finalny produkt oraz jakie będą jego właściwości i funkcje. W ten sposób zarówno architekci i klienci mogą mieć pewność, że wszystkie elementy projektu będą ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość. Spójność projektu jest kluczowa dla osiągnięcia pożądanych efektów wizualnych i funkcjonalnych. Realistyczne wizualizacje zwiększają zaangażowanie klientów i umożliwiają bardziej efektywną komunikację między architektem a klientem.

Wizualizacja 3d salonu

Przechowywanie i dystrybucja modeli 3D

Rzeczą niezwykle istotną dla architektów jest też dostępność modeli danego producenta. Modele 3D powinny być magazynowane i udostępniane przez producentów w jednym miejscu, z odpowiednimi informacjami technicznymi, w wielu formatach. Służą temu narzędzia takie jak “Strefa Architekta” oraz “PIM 3D”. To platformy, które służą nie tylko architektom w ich codziennej pracy, ale są też narzędziami ułatwiającymi pracę samym producentom. To doskonały i niezawodny sposób na udostępnianie w sposób uporządkowany, a także zautomatyzowany modeli 3D wszystkim partnerom producenta.

Szerokie zastosowanie modeli 3D dla producenta

Zamawiając usługę modelowania 3D producenci powinni mieć na uwadze, że ich odpowiednie przygotowanie pozwoli nie tylko na efektywną współpracę z architektami, ale także na szerokie wykorzystanie w celach sprzedażowych i marketingowych. Modele można wykorzystać:
  • do stworzenia wizualizacji 3D,
  • w konfiguratorze produktów 3D,
  • w materiałach video i animacjach produktowych
  • w przygotowaniu renderów na białym tle, które są znacznie tańsze, niż sesje packshotowe produktów,
  • w przygotowaniu aranżacji prezentujących produkt – również tańszych w wykonaniu niż sesje zdjęciowe,
  •  w e-commerce,
  • w nowoczesnych narzędziach wizualizacji produktów w przestrzeni czyli aplikacjach Rozszerzonej Rzeczywistości.

Modele 3D dla architektów to kluczowy element budujący współpracę między producentami mebli i wyposażenia wnętrz, a projektantami. Obecnie architekci decydują się na stałą współpracę i korzystanie z modeli tylko tych producentów, którzy zapewniają nie tylko wysoką jakość modeli ale też doskonale uporządkowaną i pełną pod względem technicznym bazę tych modeli w postaci Strefy Architekta lub PIM 3D.

Warto jednak pamiętać, że zamawiając modele 3D, w celu optymalizacji kosztów ich produkcji oraz kosztów związanych z wdrożeniem samego produktu, trzeba uwzględnić szerokie zastosowanie tych modeli – wykorzystanie materiałów powstałych na bazie modeli 3D w innych kanałach sprzedaży czy marketingu. To właśnie gwarantuje rzeczywiste, a nie pozorne oszczędności dla firmy, bo poza modelem 3D firma nie ponosi już kosztów sesji zdjęciowych, packshotowych czy przygotowania prezentacji produktu na potrzeby strony www czy e-commerce.

Rozwiązania SAS dla producentów, dystrybutorów i e-commerce

Poznaj oprogramowanie Arlity dla biznesu​

Arlity Aplikacje AR dla biznesu
Dedykowane aplikacje AR

Rozszerzona Rzeczywistość

Konfigurator produktów

Konfigurator
3D

arlity strefa architekta
Do współpracy z architektami

Strefa Architekta

Zarządzaj modelami 3D

PIM 3D