W rozmowach na temat Rozszerzonej Rzeczywistości i nowoczesnych technologii oraz e-commerce często pojawia się sformułowanie “Cyfrowy Bliźniak” – digital twin. Czym dokładnie jest cyfrowy bliźniak i do czego można go wykorzystać?

cyfrowy bliźniak digital twin arlity modele 3d

źródło: itprotoday.com

Co to jest cyfrowy bliźniak?

Cyfrowy bliźniak (eng. digital twin) to cyfrowa replika rzeczywistego obiektu, odwzorowana w wirtualnej przestrzeni. Koncept cyfrowego bliźniaka wykorzystuje się głównie w celu optymalizacji zasobów i procesów. Sprowadzając ten termin do bardziej obrazowych przykładów, cyfrowym bliźniakiem może być np. model 3D przedstawiający dowolny przedmiot. Takie digitalowe repliki wykorzystuje się powszechnie m.in. w architekturze, przemyśle, branży meblarskiej, oświetleniowej, modowej. W zasadzie każda gałąź sprzedaży wykorzystuje już na tym etapie modele 3D i wizualizacje swoich produktów.

Jak powstaje cyfrowy bliźniak?

Cyfrowy bliźniak, czyli digitalowe odzwierciedlenie przedmiotu, produktu, urządzenia lub całego systemu może powstać na kilka sposobów np. w wyniku:

  • skanowania laserowego przedmiotu,
  • stworzenia modelu 3D przez grafika,
  • zeskanowania przedmiotu skanerem AR.

Do czego wykorzystywany jest digital twin?

Cyfrową replikę można z powodzeniem stosować w wielu branżach. W kontekście produkcyjnym, produktowym oraz e-commerce digital twin można wykorzystać na potrzeby:

  • tworzenia prototypów i wersji testowych produktów oraz urządzeń,
  • stałego usprawniania i wprowadzania poprawek w projektach,
  • analizy błędów projektowych i awarii,
  • rozwoju technologicznego i koncepcyjnego projektów,
  • sprzedaży w e-commerce, na platformach producentów i w prezentacji produktów.
cyfrowy bliźniak digital twin arlity modele 3d

żródło: production-manager.pl

Cyfrowy bliźniak produktu

Firmy produkcyjne powszechnie stosują digitalowe projekty produktów, zatem nieświadomie większość z nich ma od dawna do czynienia z cyfrowym bliźniakiem produktu, stworzonym np. w CAD. Jednak w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa należy mieć na uwadze, że różne zastosowania wymagają mniej lub bardziej zaawansowanych wersji digital twin. Planując zlecenie projektu elektronicznej wersji produktu, należy wstępnie określić jego docelowe przeznaczenie. Cyfrowy bliźniak produktu może być wykorzystany do planowania produkcji i rozwoju produktu, prezentacji produktu w portfolio producenta oraz wykorzystania w e-commerce np. w formie modelu 3D produktu dla Google Merchant Center czy Amazon. Digitalowe odzwierciedlenie produktu można także wykorzystać na potrzeby wizualizacji 3D, aplikacji opartych na technologii Augmented Reality czy w konfiguratorach produktów 3D.

 

Rozwiązania SAS dla producentów, dystrybutorów i e-commerce

Poznaj oprogramowanie Arlity dla biznesu​

Arlity Aplikacje AR dla biznesu
Dedykowane aplikacje AR

Rozszerzona Rzeczywistość

Konfigurator produktów

Konfigurator 3D

arlity strefa architekta
Do współpracy z architektami

Strefa Architekta

Zarządzaj modelami 3D

PIM 3D