Polski rynek e-commerce jest jednym z najlepiej rozwijających się w Europie. Nie zmienia to jednak faktu, że statystycznie 5% zarejestrowanych sklepów online nie przetrwa pierwszego roku działalności. Po ok. 5 latach z rynku znika mniej więcej 40% sklepów, a po upływie 10 lat tylko nieco ponad 30% e-commerce’ów nadal pozostaje aktywnych. Oznacza to, że w ciągu dekady z rynku znika 60% sklepów online!

Sposób sklepów online na utrzymanie się na rynku

Według danych Rzeczpospolita i Dun & Bradstreet, na polskim rynku, zdominowanym przez dużych graczy, istnieją 3 składowe e-commerce’owego sukcesu, które pozwalają mniejszym sklepom utrzymać się na rynku:

  • mocny i jakościowy produkt,
  • dotarcie do klienta – pozycjonowanie i logistyka,
  • technologia i narzędzia.

Technologia dla e-commerce

Pod względem technologicznym, narzędzia w jakie inwestują sklepy online powinny być przyjazne konsumentowi (maksymalnie uproszczona ścieżka zakupowa), ale i korzystne inwestycyjnie dla przedsiębiorstwa.

Najkorzystniejszą opcją dla przedsiębiorców jest wybór rozwiązań typu SaaS (Software as a Service), które pozwalają zminimalizować koszty początkowych inwestycji, zastępując je rozwiązaniem abonamentowym.

Jakość produktu i jego dopasowanie do konsumenta

W kwestii produktowej liczy się jakość i dopasowanie do potrzeb konsumentów. Coraz więcej sklepów decyduje się na wdrożenie produktów, dających możliwość konfiguracji i personalizacji zgodnej z potrzebami klienta. W takich przypadkach konfigurator produktów staje się niezastąpionym narzędziem, by wspomniane procesy logistyczne, związane z obsługą zamówień były zoptymalizowane. Nowoczesne konfiguratory produktów, działające w technologii 3D, również dostępne są w korzystnej opcji SaaS. Co więcej, takie konfiguratory są wyjątkowo proste w obsłudze i intuicyjne dla użytkownika, a jednocześnie całkowicie bezproblemowe we wdrożeniu i bezawaryjne.

Co istotne, zastosowanie innowacyjnych narzędzi technologicznych do obsługi zamówień, uproszenia procesu zakupowego i obsługi płatności jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów wyróżnienia sklepu spośród masy konkurencyjnych e-biznesów.

Złota recepta na sukces w e-commerce?

Niestety nie ma złotej recepty na sukces w sprzedaży online, ale można optymalizować procesy, wybierać sprawdzone rozwiązania i inwestować w innowacyjne narzędzia.

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że kluczowe dla klienta są:

  • wysoka jakość i łatwość dopasowania produktu do preferencji,
  • jasna i wiarygodna prezentacja produktu – w formie wizualizacji 3D, video lub zdjęć, a nawet wyświetlająca produkt w Rozszerzonej Rzeczywistości i dająca pewność dobrej decyzji zakupowej,
  • prosta ścieżka zakupowa,
  • brak skomplikowanych formularzy i problemów z dokonaniem płatności,
  • szybka dostawa i pozytywne doświadczenie zakupowe, które nie generuje konieczności zwrotu.