Nowoczesne sklepy e-commerce chętnie sięgają po narzędzia, które nie tylko przyspieszają codzienną pracę, pozwalają generować większe przychody dla sklepu z tytułu szybszej obsługi zamówień, ale też minimalizują ryzyko popełnianych w procesie zakupowym błędów. Przy wyborze takich narzędzi kierują się kilkoma niezwykle ważnymi wytycznymi, które obecnie pozwalają na największą efektywność w wykorzystaniu narzędzi – łatwość wdrożenia i dostępność integracji, bezpieczeństwo i stopień automatyzacji oraz niezawodność. Na jakie narzędzia, spełniające wymienione warunki warto zwrócić uwagę w 2025 roku i dlaczego? Oto zestawienie 3 kluczowych narzędzi dla e-handlu, które w 2025 roku osiągają największą popularność na światowym rynku e-commerce.

1. Podgląd 3D
Podgląd 3D, lub z angielskiego 3D viewer, to narzędzie wizualizacji produktów, które pozwala prezentować klientom sklepów online towary właśnie w w widoku 3D.
To wyjątkowy sposób na to, by pokazać produkt w z każdej perspektywy, dzięki możliwości podglądu 360′, ale też zaprezentować wszystkie unikatowe detale produktów, na co pozwala funkcja zoom.
Choć podgląd 3D pokazuje model 3D produktu, a nie zdjęcie czy video, to taka wizualizacja jest jedną z najbardziej szczegółowych na rynku. Jednocześnie, przygotowanie modelu 3D, do wykorzystania w podglądzie 3D, to opcja niezwykle korzystna pod względem inwestycyjnym. Wynika to z faktu, że raz przygotowany model 3D produktu, który jest właściwie zoptymalizowany, może posłużyć zarówno w podglądzie 3D, ale też jako baza do renderów produktowych (lub tzw. packshotów) na białym tle, wizualizacji fotorealistycznych i aranżacji, animacji czy nawet video i podglądu w Rozszerzonej Rzeczywistości.
Pod względem kosztów, wykonanie modelu 3D i niezbędnych dla sklepu materiałów wizualnych na jego bazie, tj. animacji, packshotów czy wizualizacji, jest niższy, niż w przypadku wykonania kompleksowej sesji foto-video i zdejmuje z właściciela czy administratora sklepu wszelkie obowiązki związane z realizacją, a także znacznie skraca czas w jakim otrzymuje się efekt końcowy tj. gotowe materiały do wykorzystania w sklepie. Gotowy zestaw materiałów dostarcza do sklepu wykonawca czyli profesjonalne studio 3D.
Z podglądu 3D chętnie korzystają m.in. sklepy meblowe, z lampami, oświetleniem, wyposażeniem domu i ogrodu, sportowe, z zabawkami, a coraz częściej także odzieżowe.
Co istotne, w 2024 roku Google Merchant, zaczął stopniowo wdrażać możliwość podglądu produktu w 3D oraz Rozszerzonej Rzeczywistości w wynikach wyszukiwania Google. By uzyskać taki podgląd, konieczne jest dodanie do aukcji produktu właśnie jego modelu 3D. Niestety, dodanie modelu 3D w Google Merchant nie przenosi możliwości podglądu 3D do sklepu e-commerce – o to administrator i właściciel sklepu muszą zadbać już samodzielnie, zapewniając taką funkcję swojej platformie.
Zatem jeśli szukasz sposobu na atrakcyjne i szczegółowe przedstawienie produktu, które będzie wiernym odzwierciedleniem rzeczywistego towaru w jego najlepszym wydaniu, a przy tym zależy Ci na optymalizacji kosztów takiej inwestycji, wybierz podgląd 3D.
2. Konfigurator 3D
Konfigurator 3D jest odpowiedzią na trend personalizacji produktów. To krok w stronę potrzeb klienta i idealnego dopasowania do jego oczekiwań. Produkcja towarów pod zamówienie klienta, bazujących na gotowych elementach modułowych, to z jednej strony niewielki koszt dla producenta, a z drugiej zupełnie nowe możliwości dla sklepu online.
Produkty modułowe lub wariantowe, pozwalają klientowi dokonać zakupu produktu niemal szytego na miarę. Największym wyzwaniem w produkcji i sprzedaży przedmiotów konfigurowalnych jest logistyka – bezbłędna kompletacja. Wystarczy jedna drobna pomyłka, by magazyn wydał do wysyłki niepełny zestaw. Konfigurator 3D zapobiega m.in. takim błędom, dzięki szczegółowym regułom konfiguracji, które eliminują 100% błędów technologicznych na etapie konstruowania produktu modułowego z elementów, generując szczegółową specyfikację dla magazynu (BOM).
Konfigurator stanowi też ułatwienie w obsłudze zamówień. To narzędzie automatyzujące proces zamówienia i jednocześnie odciążające obsługę klienta w sklepie e-commerce. Klient jest tu całkowicie samodzielny – decyduje o elementach składowych i wyglądzie produktu, mając jednocześnie zabezpieczenie systemowe, które nie pozwoli mu dokonać zamówienia produktu, w niemożliwej do realizacji konfiguracji.
Pod względem działania, konfigurator wykorzystuje podgląd 3D, a jednocześnie oferuje klientowi także podgląd produktu w Rozszerzonej Rzeczywistości. Narzędzie posiada intuicyjny panel sterowania konfiguracją, pozwala podejrzeć wymiary produktu, a nawet w formie animacji zobaczyć ruch elementów.
Po dokonaniu konfiguracji klient może zachować ją na później, udostępnić ją dowolnej osobie, powrócić do niej by po jakimś czasie sfinalizować zakup.
Konfiguratory 3D doskonale sprawdzają się w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Korzystają z nich sklepy i producenci ogrodzeń, garaży, konstrukcji ogrodowych (pergole, place zabaw), odzieży, biżuterii, a nawet kosmetyków.
Konfigurator 3D z funkcją podglądu w Rozszerzonej Rzeczywistości ARLITY dostępne są w abonamencie (model SaaS), co oznacza, że dostawca bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z aktualizacjami i bezpieczeństwem narzędzia. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkie wdrożenie – konfigurator posiada pełną integrację ze wszystkimi platformami e-commerce, a nawet B2B, a jego wdrożenie jest niezwykle szybkie, w porównaniu z topornymi konfiguratorami tworzonymi na zamówienie przez agencje czy software house’y.
3. Rozszerzona Rzeczywistość
Rozszerzona Rzeczywistość (AR = Augmented Reality) to najbardziej nowoczesne i innowacyjne narzędzie na rynku wizualizacji produktów, choć obecne na nim już od kilku lat.
Rozszerzona Rzeczywistość pozwala obejrzeć produkt dostępny w sklepie online bez dokonywania wcześniejszego zamówienia “próbnego”, bez zbędnych zwrotów i logistycznego zamieszania. Klient wybiera w sklepie produkt, może to także być produkt modułowy – konfigurowalny, klika przycisk, który przenosi go do aplikacji AR sklepu i dzięki niej może wyświetlić wybrany przedmiot w swoim otoczeniu.
Aplikacja AR (lub WEB AR – w przeglądarce) wyświetla produkt w skali 1:1, czyli w jego rzeczywistym rozmiarze. Dokładność wyświetlania na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach, na które dedykowane są aplikacje AR, wynosi 1 cm, co zarówno w przypadku mebli jak i odzieży daje rzeczywiste odniesienie, pozwalające “przymierzyć” produkt na sobie lub w pomieszczeniu.
Aktualnie rozwiązania Rozszerzonej Rzeczywistości stosowane są najczęściej przez sklepy meblarskie, oświetleniowej i z elementami wyposażenia wnętrz – również te oferujące tekstylia i tapety ścienne.
Jednym z prekursorów zastosowania Rozszerzonej Rzeczywistości w sklepie online była IKEA, której znaczną część asortymentu można w kliku kliknięciach na ekranie smartfona przenieść wirtualnie do swojego wnętrza.
Co ciekawe, aplikacje AR ARLITY są kompatybilne z takimi urządzeniami jak konfigurator 3D czy podgląd 3D. Łatwość integracji narzędzi AR z systemami sklepów e-commerce sprawia, że narzędzie nie tylko jest proste we wdrożeniu, ale posiada też pełne połączenie ze sklepem. Co to oznacza? Klient, decydując się na obejrzenie produktu w Rozszerzonej Rzeczywistości i “przymierzenie” go w swoim sklepie może z łatwością sfinalizować zakup, klikając jeden przycisk i przenosząc się ponownie do sklepu, a nawet koszyka zakupowego, co zbliża go do zamknięcia procesu zakupowego. Z tą różnicą, że dzięki AR klient upewnia się, że wybrany przez niego produkt jest tym właściwym i dokonuje pewnego zakupu, czego kupujący nie doświadcza w sklepach, które AR nie posiadają. Rozszerzona Rzeczywistość daje platformie e-commerce sporą przewagę rynkową i minimalizuje ryzyko zwrotu nietrafionych produktów.
Chcesz wdrożyć w swoim sklepie narzędzia 3D i AR dedykowane dla e-commerce?
Umów się na bezpłatną konsultację z dyrektorem działu handlowego Arlity!
Michał Pytel odpowie na wszystkie Twoje pytania tych rozwiązań i przygotuje dedykowaną ofertę.
Michał Pytel - Dyrektor handlowy Arlity