W dniach 17-21.09.2023 r. w Bad Salzuflen w Niemczech, odbyły się doroczne targi mebli i wyposażenia wnętrz M.O.W. (DIE MESSE FÜRS MÖBELBUSINESS/ Trade Fair for Furniture Business). Na tegorocznym wydarzeniu pojawiło się wielu wystawców z całej Europy, ale także z innych części świata. Co ciekawe, na drugim krajem pod względem liczebności reprezentacji wystawców byli wystawcy z Polski.

Polska na targach M.O.W. Messe

W 2023 roku na targach M.O.W. pojawiło się ponad 40 polskich wystawców branży meblarskiej, w tym największe polskie brandy takie jak Lenart, IMS Sofa, IMS Helvetia, Wersal oraz producent oświetlenia Zuma Line. Tak liczna obecność wystawców z Polski świadczy o tym, że polska branża mebli, oświetlenia, wyposażenia wnętrz i ogrodów jest w świetnej kondycji i konsekwentnie się rozwija.

Polska głównym dostawcą mebli tapicerowanych na rynek niemiecki

Podczas targów zostały także poruszone kwestie sytuacji branży meblarskiej w Europie. Podczas prelekcji i debat branżowych niejednokrotnie pojawiał się temat wpływu inflacji, a nawet pandemii na sprzedaż mebli. Od stycznia do lipca 2023 roku niemieccy producenci mebli tapicerowanych wygenerowali sprzedaż na poziomie około 658 milionów euro. Oznacza to spadek o niemal 1% względem roku poprzedniego. Wydaje się jednak, że sytuacja polskich producentów, szczególnie mebli tapicerowanych, jest stabilna i rynek się rozwija. Pomimo słabszego popytu polscy producenci mebli tapicerowanych pozostają w czołówce dostawców. Import mebli z Polski stanowił 44,5 % całkowitego importu mebli wypoczynkowych.

Rozwój branży meblarskiej w Polsce

Branża mebli, wyposażenia wnętrz i oświetlenia w Polsce intensywnie się rozwija. Producenci i dystrybutorzy z branży inwestują w e-commerce, automatyzację procesów i nowoczesne rozwiązania wspierające sprzedaż oraz marketing. Wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), konfiguratorów produktów 3D (patrz np. producent biurek ergonomicznych, firma Ergonome) czy Rozszerzonej Rzeczywistości (patrz np. Meble Wersal lub Agata Meble) staje się już standardem polskiego rynku, a nie wizją przyszłości.