Konfigurator 3D jest doskonałym narzędziem dla producentów mebli skrzyniowych, to nie ulega wątpliwości. Łatwość konstruowania szafy czy komody przy pomocy konfiguratora 3D, możliwość obejrzenia jego funkcji na wizualizacji 3D, a nawet wyświetlenia go w przestrzeni użytkownika dzięki aplikacji AR sprawiają, że konfigurator jest narzędziem wszechstronnym, z którego mogą korzystać zarówno konsumenci jak i pracownicy sklepów czy showroomów. Jak jednak sprawdza się konfigurator 3D w przypadku mebli tapicerowanych?

Konfigurator 3D mebli tapicerowanych

W przypadku mebli tapicerowanych, konfigurator 3D jest nie tylko odpowiednim narzędziem, ale łączy w sobie funkcje i zalety rozwiązań, które często są kosztowne w niezależnym wdrożeniu na platformę producenta czy e-commerce.

Konfigurator 3D mebli tapicerowanych, podobnie jak w przypadku mebli skrzyniowych, pozwala klientowi na samodzielne dopasowanie kanapy czy narożnika do potrzeb użytkownika i jego przestrzeni. Narzędzie nie tylko ułatwia konfigurację modułów, pozwala na obejrzenie różnych opcji, ale też umożliwia stworzenie zupełnie stworzenie zupełnie nietypowych lub wieloelementowych konfiguracji.

Dzięki rozwiązaniu jakim jest konfigurator 3D, klient może decydować o rodzaju materiałów obiciowych, kolorów obicia, rodzaju i kolorze dodatków (lamówki, nóżki, poduszki, stoliki, ruchome zagłówki), ale przede wszystkim o wymiarach mebla i ułożeniu elementów w ciągu (moduły rozkładane, szezlongi, moduły nierozkładane, moduły ze skrzynią). Konfigurator 3D sprawdza się tak samo dobrze w konfiguracji kanap, narożników jak i łóżek, czy foteli.

Konfigurator mebli tapicerowanych 3D – funkcje

Poza podstawową funkcją konfiguracji elementów i wyświetlania ich w formie wizualizacji 3D na ekranie komputera lub urządzenia mobilnego, konfigurator 3D dedykowany meblom tapicerowanym posiada liczne funkcje, które przydatne są konsumentom, pracownikom sklepu producenta, dystrybutorom jak i architektom.

Wizualizacja 3D mebla w czasie rzeczywistym

Zacznijmy od wizualizacji 3D. Wysoka jakość wizualizacji 3D pozwala dokładnie obejrzeć strukturę tkaniny obiciowej, detale wykończenia i zobaczyć mebel z każdej strony. Dzięki możliwości interaktywnej animacji, klient może sprawdzić np. funkcję rozkładania, zakres otwierania skrzyni czy stopień odchylenia zagłówków kanapy. To niezwykle przydatna funkcja, która pozwala zaprezentować klientowi to, co ciężko pokazać na zdjęciach czy nawet na video.

Dynamiczne wyliczanie ceny

Konfigurator 3D posiada także funkcję dynamicznego wyliczania ceny. Oznacza to, że wraz ze zmianą cechy mebla, wymianą modułu, czy grupy tkaniny obiciowej, narzędzie automatycznie dopasowuje cenę i wyświetla ją użytkownikowi.

Funkcja „Zobacz w pomieszczeniu”

Funkcja zobacz w pomieszczeniu, w jaką wyposażone są konfiguratory 3D od Arlity, pozwala użytkownikowi konfiguratora wyświetlić produkt w jego własnej przestrzeni, dzięki technologii Rozszerzonej Rzeczywistości (AR). Ta nowoczesna technologia jest już stosowana z powodzeniem przez takie międzynarodowe brandy jak IKEA, ale tez przez naszych rodzimych producentów i dystrybutorów np. Meble Wersal, Agata Meble, Azardi, czy Lenart Meble. Ta wyjątkowa funkcja, która nie występuje dla konfiguratorów 2D, umożliwia klientowi sprawdzenie, czy samodzielnie stworzona konfiguracja modułów będzie stylem pasowała do pomieszczenia i przede wszystkim, czy jej wymiary będą odpowiednie do przestrzeni, jaką dysponuje klient. Jest to możliwe dzięki doskonałemu skalowaniu produktów w dedykowanych aplikacjach Rozszerzonej Rzeczywistości. Model 3D produktu, jaki klient widzi na ekranie swojego urządzenia mobilnego, wyświetlany jest z dokładnością do co 1mm! Co ciekawe, nie tylko konsumenci korzystają z funkcji „Zobacz w pomieszczeniu”, jest ona również wykorzystywana przez pracowników showroomów, sklepy stacjonarne oraz architektów. Dzięki Rozszerzonej Rzeczywistości pracownik showroomu może pokazać klientowi mebel, którego nie ma na ekspozycji sklepu. Natomiast architekt współpracujący z inwestorem, może zaprezentować mu w czasie rzeczywistym alternatywne rozwiązanie, bez konieczności czasochłonnego modyfikowania projektu i renderowania go, by zaprezentować klientowi nową wizualizację.

Tak jak w przypadku konfiguratora 3D krzeseł, konfogurator mebli tapicerowanych pozwala na zmianę tkanin w różnych grupach cenowych, kolorów tkanin, rodzajów i kolorów nóżek oraz akcesoriów.

Eksport modeli 3D konfiguracji

Eksport modeli 3D powstałego w konfiguratorze 3D mebla, to funkcja dedykowana architektom oraz działom produkcji. Architekt po samodzielnym stworzeniu mebla w konfiguratorze 3D, w zaledwie kilku kliknięciach może zamienić swój projekt w model 3D, dopasowany do wykorzystania w każdym programie projektowym. Wystarczy wybrać odpowiedni format i model 3D mebla zostanie wyeksportowany w wysokiej jakości, ale i w wysokim stopniu optymalizacji, dzięki czemu renderowanie projektu wnętrza z tym modelem mebla będzie znacznie szybsze.

Zawsze bezbłędna konfiguracja

Ogromną zaletą konfiguratora 3D mebli tapicerowanych jest generowanie zawsze i wyłącznie bezbłędnych technologicznie konfiguracji. Dzięki prostej logice tworzenia warunków konfiguracji i łączenia elementów, konfigurator 3D od Arlity nie pozwala na zestawienie ze sobą niekompatybilnych elementów. Jedynie możliwe do zrealizowania produkcyjnego połączenia będą mogły powstać w konfiguratorze. Co więcej, konfigurator samodzielnie doda brakujące elementy, które wymagane są do stworzenia funkcjonalnej konfiguracji kanapy czy narożnika. Dzięki temu nie tylko klient ma pewność, że mebel jaki samodzielnie zaprojektował będzie w pełni funkcjonalny i sprawny, ale też wygenerowana w sposób automatyczny specyfikacja techniczna produktu na potrzeby produkcji będzie zawierała wykaz wszystkich elementów niezbędnych do złożenia mebla.

Zalety konfiguratora 3D mebli tapicerowanych

Konfigurator 3D mebli tapicerowanych, przede wszystkim posiada funkcje, których nie posiada żaden konfigurator 2D, takie jak wizualizacja w 3D, wizualizacja w pomieszczeniu dzięki Rozszerzonej Rzeczywistości czy możliwość eksportu modelu 3D na bazie konfiguracji.

Rozwiązanie jakim jest konfigurator 3D przewyższa także wszelkie konfiguracje katalogowe. Stworzenie prawidłowego zestawienia elementów do specyfikacji produkcyjnej na podstawie standardowego katalogu jest nie tylko czasochłonne, ale i przysparza dystrybutorom oraz pracownikom sklepów stacjonarnych ogromnych trudności. Z tego względu, często pracownicy w sklepach stacjonarnych nie informują o możliwości zaawansowanej, wielosegmentowej konfiguracji danego modelu mebla i zachęcają do zakupu standardowych rozwiązań, które nie wymagają tworzenia nowej, czasochłonnej wersji mebli, w których nietrudno o pomyłkę w konfiguracji technicznej. To podstawowy problem z jakim mierzą się pracownicy showroomów i sklepów stacjonarnych i na który uskarżają się dystrybutorzy. Właśnie w odpowiedzi na potrzeby partnerów B2B, coraz więcej producentów mebli decyduje się na wdrożenie konfiguratora 3D. To rozwiązanie ułatwiające pracę i rozwijające biznes – pozwalające na zwiększenie sprzedaży mebli konfigurowanych.

Aplikacja Rozszerzonej Rzeczywistości pozwala na wyświetlenie skonfigurowanego w konfiguratorze 3D mebla i obejrzenie go w przestrzeni użytkownika.

Konfigurator mebli tapicerowanych – wdrożenie i aktualizacje

Od strony technologicznej, konfigurator 3D Arlity jest rozwiązaniem typu low-code. Oznacz to, że zaimplementowanie konfiguratora na platformę producenta lub do sklepu online zajmuje zaledwie kilka chwil. Co więcej, proces wdrożenia jest nadzorowany przez opiekuna projektu ze strony Arlity, by wszystko przebiegało w sposób płynny i bezbłędny.

Każdy konfigurator 3D Arlity powstaje w czasie do 30 dni roboczych. Od momenty przekazania wszystkich niezbędnych materiałów do działu technicznego i określenia niezbędnych funkcjonalności i reguł, wystarczy 30 dni roboczych, by klient mógł wprowadzić konfigurator na swojej stronie.

Co więcej, producent może, stworzony dla siebie konfigurator udostępnić także swoim partnerom handlowym – sklepom stacjonarnym, showroomom, dystrybutorom czy współpracującym z marką sklepom e-commerce. Ich wdrożenie jest równie proste i szybkie, jak w przypadku wdrożenia na platformie producenta.

Niezwykle ważne dla działów technicznych, wdrożeniowych i IT firm jest też kwestia aktualizacji. CMS w jaki wyposażony jest konfigurator 3D Arlity jest niezwykle intuicyjny, tworzenie nowych reguł, dodawanie nowych elementów jest bardzo proste i po krótkim przeszkoleniu każdy pracownik będzie w stanie bezbłędnie aktualizować konfigurator, dodawać nowe opcje i produkty.

Aktualizacja systemowa konfiguratora 3D Arlity nie obciąża firmy producenta – zleceniodawcy. Aktualizacja silnika rozwiązania jest po stronie specjalistów Arlity, nie wymaga zaangażowania po stronie klienta i jest zawsze bezawaryjna. Oznacza to, że jakakolwiek aktualizacja platformy producenta czy sklepu e-commerce nie ma wpływu na poprawność działania konfiguratora, a aktualizacja konfiguratora nie wywoła awarii działania platformy producenta lub sklepu online. Wynika to z faktu, że konfigurator nie jest wdrażany poprzez wtyczkę, a kod wprowadzany do szablonu strony.

Konfigurator 3D mebli tapicerowanych - koszt

Jedną z największych zalet konfiguratora 3D od Arlity jest niski próg kosztów wdrożenia. Rozwiązanie jakim jest konfigurator 3D od Arlity, działa w systemie SaaS (Software-as-a-Service). Oznacza to, że konfigurator jest dostępny w systemie abonamentowym, a koszty miesięczne korzystania z konfiguratora są porównywalne z najniższymi budżetami jakie można przeznaczać na reklamę np. w Google. Raz stworzony konfigurator zasadniczo nie generuje jakichkolwiek kosztów poza stałą stawką abonamentową.

Konfigurator 3D – od czego zacząć?

Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją, dystrybucją lub sprzedażą online mebli tapicerowanych, zacznij od bezpłatnej konsultacji z Dyrektorem działu handlowego Arlity – Michałem Pytlem. W procesie konsultacji określone zostaną potrzeby Twojego biznesu, by wstępnie dopasować odpowiednie dla Ciebie funkcje konfiguratora 3D i plan abonamentowy. W kolejnym etapie zespół projektowy będzie poznawał Twoją firmę oraz Twoje produkty. Arlity zweryfikuje także modele 3D Twoich produktów, a w razie konieczności poinformuje jak krok po kroku zapewnić modele 3D w odpowiedniej jakości i stopniu optymalizacji, by zaimportować je do zasobów konfiguratora.

Konsultacja jest kluczowym elementem, by konfigurator 3D w pełni spełniał wymagania Twojego biznesu. Dzięki niej dowiesz się więcej o rozwiązaniach Platformy Arlity Hub (PIM 3D, Strefie Architekta czy Rozszerzonej Rzeczywistości) i sposobie naszej współpracy z klientami. Opowiemy Ci o wypracowanym przez lata workflow, poznasz osoby, które będą prowadziły Cię przez każdy etap przygotowania, realizacji, wdrożenia i eksploatacji narzędzi Arlity. Wyjaśnimy Ci wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem naszych narzędzi i przewagą systemu SaaS nad innymi rozwiązaniami. To pozwoli Ci upewnić się, że konfigurator 3D mebli tapicerowanych od Arlity będzie rozwiązaniem skrojonym na miarę, w pełni funkcjonalnym i zgodnym z kierunkiem rozwoju Twojej firmy oraz oferty produktowej.

Potrzebujesz konfiguratora 3D mebli tapicerowanych dla swojej firmy?

Umów się na bezpłatną konsultację z dyrektorem działu handlowego Arlity!
Michał Pytel odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące rozwiązań 3D oraz AR Arlity i przygotuje dedykowaną ofertę.

Michał Pytel Arlity

Michał Pytel - Dyrektor handlowy Arlity