Coraz więcej światowych firm e-commerce i przedsiębiorstw produkcyjnych np. z branży wnętrzarskiej, meblowej, modowej, a nawet przemysłowej, decyduje się na wdrożenie rozwiązań wykorzystujących technologię Rozszerzonej Rzeczywistości. Jednak dla wielu AR nadal jest narzędziem przyszłości, które nie do końca potrafią odnieść do potrzeb zakupowych konsumentów i realnie uzasadnić ich wdrożenie w firmie. Tymczasem Rozszerzona Rzeczywistość stała się już narzędziem teraźniejszości, które silnie wpływa na decyzje zakupowe klientów. W prosty sposób rozwiązuje ich dylematy i problemy zakupowe, a co za tym idzie, także znacząco wpływa na wzrost sprzedaży w przedsiębiorstwach.
Aplikacje AR odpowiedzią na potrzeby klientów sklepów e-commerce
Jak pokazują badania, aplikacje AR są niemal niezawodną odpowiedzią na potrzeby zakupowe prawie połowy klientów sklepów e-commerce. Aż 42% aktywnych w 2023 roku konsumentów uważa, że aplikacje AR, które pozwalają klientowi przetestować produkt przed jego zakupem, mogłyby znacznie ułatwić im podjęcie decyzji zakupowej, a także skrócić czas pomiędzy podjęciem decyzji, a samym zakupem. Łatwo to w bezpośredni sposób odnieść do wzrostu sprzedaży. Konsument wiedząc, że produkt spełnia jego oczekiwania, pod względem np. rozmiaru, fasonu, koloru czy faktury, podejmuje bardziej świadomą decyzję zakupową. W efekcie takiej decyzji szybciej dokonuje zakupu. Co niezwykle istotne, w wyniku takiego zakupu rzadko decyduje się na zwrot towaru, bo jest on zgodny z oczekiwaniami i wizualizacją, jaką wcześniej klient uzyskał dzięki wykorzystaniu aplikacji AR.
Wzrost sprzedaży i spadek zwrotów w e-commerce dzięki technologii AR
Sklepy e-commerce, a także producenci, którzy zdecydowali się na wprowadzenie aplikacji Rozszerzonej Rzeczywistości, jako narzędzia dla konsumentów odnotowują wzrosty sprzedaży, a równolegle także spadek zwrotów zakupionych towarów. Statystyki pobrań aplikacji AR tych sklepów, zestawione z wynikami sprzedaży w dłuższym okresie, wyraźnie wskazują na wzrost wyników sprzedażowych po wdrożeniu aplikacji Rozszerzonej Rzeczywistości. Jednym z prekursorów na światowym rynku wnętrzarskim i meblowym, który zdecydował się na stworzenie i wprowadzenie aplikacji AR dla konsumentów jest IKEA. Bazując na wykorzystaniu modeli 3D swoich kolekcji mebli, IKEA umożliwiła ich wirtualne ustawienie w realnej przestrzeni i przetestowanie dopasowania przedmiotu do wnętrza.
Rozszerzona Rzeczywistość na polskim rynku wnętrzarskim
Z kolei na polskim rynku jednymi z największych i pierwszych graczy branży wnętrzarskiej i meblowej, którzy zdecydowali się na wdrożenie innowacyjnego rozwiązania technologicznego w postaci aplikacji AR są firmy Lenart, Wersal oraz Atreve. Wszystkie te trzy brandy swoje aplikacje stworzyły we współpracy z Arlity, opierając ich działanie na przetestowanych UX-owo pod kątem przyjazności użytkownikowi i łatwości obsługi rozwiązaniach. Dla każdej z tych firm punktem wyjścia było przygotowanie wysokiej jakości, zoptymalizowanych modeli 3D produktów, które również zostały opracowane przez specjalistów i grafików 3D Arlity. Modele zostały odpowiednio przeformatowane i poddane procesom optymalizacyjnym, dzięki czemu modele wyświetlane w aplikacji szybko się ładują i doskonale wyświetlają na ekranie urządzenia mobilnego, pokazując produkt szczegółowo, w wysokiej jakości i prezentując wszystkie jego zalety.
Branża wnętrzarska chętnie korzysta z technologii Rozszerzonej Rzeczywistości zarówno w e-commerce jak i sklepach stacjonarnych. Dzięki temu, na rynku mebli i akcesoriów do wnętrz, a nawet mebli ogrodowych, technologia AR wykorzystywana jest powszechnie, będąc narzędziem wspierającym sprzedaż tu i teraz.