Już w październiku 2023 roku polskie firmy z branży meblarskiej będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na udział w największych międzynardowych wydarzeniach wystawienniczych i targach w USA oraz Indiach. Jakie warunki trzeba spełnić by otrzymać dofinansowanie na udział w targach meblarskich zagranicą?
Wsparcie eksportu dla firm z branży meblarskiej
Sytuacja branży mebli i wyposażenia wnętrz w Polsce jest bardzo stabilna. Co więcej, wiele firm meblarskich rozwija się dzięki zwiększonym inwestycjom w e-commerce oraz nowoczesne technologie. Program “Promocja Marki Innowacyjnych MŚP” ma na celu wspieranie działalności eksportowej rodzimych przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Założeniem programu jest dofinansowanie udziału w wydarzeniach targowych i wystawienniczych firm, które planują uczestniczyć jako wystawca w targach High Point Spring Edition w USA (2025, 2026, 2027, 2028, 2029) oraz/lub targach Delhi INDEX w Indiach (2024, 2025, 2026, 2027, 2028). Jak informuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), USA i Indie to rynki o największym dla nas potencjalne eksportowym poza Unią Europejską.
Kto może otrzymać dotację na uczestnictwo w targach międzynardowych?
Z dotacji na udział w międzynarodowych targach meblarskich mogą skorzystać firmy z sektora MŚP, zatrudniające do 250 pracowników, które na koniec 2022 r. uzyskały przychody netto ze sprzedaży produktów na eksport w wysokości co najmniej 30% przychodów ze sprzedaży ogółem. Co istotne, szansę na otrzymanie dotacji otrzymają wyłącznie firmy innowacyjne. Oznacza to, że o dofinansowanie mogą ubiegać się firmy, które w ciągu ostatnich 3 lat wdrożyły innowacje, czyli np. nowy produkt, nową technologię i/lub ponosiły wydatki na działalność badawczo-rozwojową.
Finansowaniem można objąć takie koszty jak: najem powierzchni wystawienniczej, budowę stoiska ekspozycyjnego, podróże służbowe pracowników, a także kampanie promocyjne. Wsparcie będzie przyznawane w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości 50% kosztów netto.
Innowacje w branży meblarskiej
Branża meblarska, oświetleniowa i wyposażenia wnętrz w Polsce chętnie korzysta z opcji innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii. Największe marki produkujące i dystrybuujące meble i elementy wyposażenia wnętrz stawiają mocno na rozwój własnych platform i e-commerce. Agata Meble, Emibig, Wersal, grupa IMS, czy Garden Space inwestują w innowacje wspierające sprzedaż, marketing i współpracę z architektami takie jak Strefa Architekta, Konfigurator produktów 3D oraz dedykowane aplikacje Rozszerzonej Rzeczywistości od Arlity. Teraz, kiedy za wykorzystanie takich właśnie innowacyjnych narzędzi dla biznesu można otrzymać dofinansowanie na promocję marki i firmy podczas międzynarodowych wydarzeń targowych w USA czy Indiach, warto umówić się na bezpłatną konsultację z doradcą Arlity i sprawdzić możliwości rozwoju dla swojej firmy. Arlity współpracuje z Azzardo, Zuma Line, Etap Sofa, Lenart, Sollux i wieloma innymi największymi graczami na rynku meblarskim i oświetleniowym w Polsce i Europie.
Arlity – dostarczamy innowacyjne technologie dla zwiększenia sprzedaży. Modelowanie 3D, aplikacje AR, konfigurator produktów 3D, Strefa Architekta, PIM.