Rozszerzona Rzeczywistość to technologia, która pozwala łączyć świat wirtualny z rzeczywistym. By skorzystać z możliwości Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) nie trzeba mieć specjalnych gogli czy okularów, wystarczy jedynie smartfon lub tablet i… no właśnie – aplikacja Native AR lub funkcja Web AR, pozwalająca na wyświetlanie obiektów poprzez przeglądarkę. Co różni te typy AR i który z nich jest lepszy dla biznesu?

Rozszerzona Rzeczywistość (AR) – czym jest?

Rozszerzona Rzeczywistość to nowoczesna technologia, dzięki której możliwe jest wyświetlanie obiektów wirtualnych, np. modeli 3D, w przestrzeni rzeczywistej. Wizualizacja obiektu 3D łączy się z obrazem z obiektywu np. smartfona i wyświetlana jest na ekranie urządzenia. Z technologii Rozszerzonej Rzeczywistości można korzystać w celach rozrywkowych np. tworząc filtry do social mediów, edukacyjnych (np. w formie interaktywnych pomocy naukowych), ale także biznesowych. Rozwiązania AR są popularne w e-commerce, a także korzystają z nich producenci odzieży, obuwia, mebli i wyposażenia wnętrz, biżuterii czy okularów na swoich platformach.

Native AR, czyli dedykowana aplikacja Rozszerzonej Rzeczywistości

Wśród użytkowników biznesowych szczególnie popularne są aplikacje wykorzystujące Rozszerzoną Rzeczywistość, czyli tzw. Native AR = AR natywny. Natywny AR, to narzędzie wykorzystujące Rozszerzoną Rzeczywistość w dedykowanej danemu producentowi aplikacji. Z punktu widzenia producenta lub dystrybutora dowolnych produktów, własna aplikacja to nie tylko pewnego rodzaju wyróżnik konkurencyjny, ale też prestiż. Co więcej, takie aplikacje mogą mieć znacznie szersze funkcje niż tylko wizualizacja produktu w Rozszerzonej Rzeczywistości. Mogą być wirtualnym, interaktywnym katalogiem produktowym, mogą wyświetlać produkt w 3D, przedstawiać animacje produktu i przede wszystkim pozwalają sfinalizować zakup, dzięki integracji z e-commerce.

Zalety aplikacji Rozszerzonej Rzeczywistości (AR)

Co istotne, w przypadku AR natywnego, aplikacja musi być dopasowana do działania w odpowiednim systemie operacyjnym np. iOS lub Android. Jednak ogromną zaletą natywnych aplikacji AR jest ich dużo lepsza wydajność. 

Aplikacje AR działają na systemie operacyjnym, dzięki czemu mają bezpośredni dostęp do jednostki przetwarzania grafiki (GPU), co pozwala na wyświetlanie wysokiej jakości modeli 3D na ekranie użytkownika. 

Aplikacja może być też wyposażona w wyjątkowe i specyficzne dla danego zastosowania i branży funkcje i sensory np. wykorzystanie żyroskopu, śledzenia płaszczyzn, przyspieszenia czy orientacji układu. Dzięki operacjom systemowym te funkcje w aplikacji działają dużo bardziej płynnie.

Interesują Cię rozwiązania Rozszerzonej Rzeczywistości? Umów się na bezpłatną konsultację.

Web AR, czyli Rozszerzona Rzeczywistość w przeglądarce internetowej

W Rozszerzonej Rzeczywistości opartej na przeglądarce, czyli Web AR, obiekty np. modele 3D wyświetlane są w przeglądarce internetowej. Nie ma konieczności pobierania dedykowanej aplikacji z App Store czy Google Play. Wystarczy dowolna wyszukiwarka – Chrome, Firefox, Safari czy nawet Edge. Sama zasada działania Rozszerzonej Rzeczywistości nie różni się do tej w aplikacji – w obu przypadkach chodzi o łączenie obiektów wirtualnych 3D z obrazem rzeczywistego otoczenia za pomocą urządzenia mobilnego wyposażonego w kamerę. W przypadku Web AR jednak, dane cyfrowe np. modele 3D nie są magazynowe w zasobach aplikacji, a na stronie internetowej.

Jak działa Web AR?

Korzystając z Rozszerzonej Rzeczywistości w formie Web AR, użytkownik przekierowywany jest na stronę www, na której zostały zapisane zasoby cyfrowe. Przekierowanie może nastąpić dzięki wykorzystaniu kodu QR, przez podanie adresu URL w social mediach lub osadzenie w istniejącej już stronie internetowej i kliknięciu dedykowanego przycisku CTA (call to action) np. „Zobacz w AR”/ „Zobacz w Rozszerzonej Rzeczywistości”/ „Zobacz w swoim otoczeniu”. Opcji jest wiele i łatwo dopasować je do potrzeb zastosowania, budowy astony czy kampanii i potrzeb klientów.

ArLity Czym jest rozszerzona rzeczywistość AR Augmented Reality definicja i zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości

Web AR vs. Native AR

Największą zaletą Web AR, czyli Rozszerzonej Rzeczywistości w przeglądarce, jest brak konieczności instalacji aplikacji by obejrzeć obiekty w AR. Co ważne dla analityków e-commerce, web AR nie wymaga dodatkowych systemów analitycznych – wszystko znajduje się na stronie internetowej, więc zachowania użytkowników są zapisywane i analizowane w podstawowym systemie analityki strony www. Aplikacje AR posiadają własną analitykę, które jest niezwykle dokładna, ale też można je zintegrować z Google Analytics, co pozwala na uzyskanie dokładnych danych z dwóch źródeł.
Web AR to także szybkie wdrożenie, choć nowoczesne aplikacje AR w rękach wprawnych developerów są już możliwe do zbudowania i wdrożenia w podobnym, jeśli nie równie krótkim czasie.

Szybkie wprowadzanie i łatwość wdrażania: Technologie internetowe mają moc i elastyczność, aby szybko wprowadzać i aktualizować funkcje, podobnie jak WebAR, który opiera się na standardach technologii internetowych, takich jak HTML, CSS i JavaScript do rozwoju, więc nie ma potrzeby zależności od rdzeniowych platform.

Potrzebujesz aplikacji Ar lub WebAR dla swojej firmy?
Skontaktuj się z konsultantem Arlity.

Wyjątkowe funkcje i zastosowania Rozszerzonej Rzeczywistości

AR posiada wiele funkcji i zastosowań, dających wyjątkowe możliwości. Oto najbardziej popularne z nich:

  1. Symultaniczna Lokalizacja i Mapowanie, czyli SLAM, to unikatowa funkcja AR, dzięki której urządzenie wykorzystujące Rozszerzoną Rzeczywistość wykrywa i identyfikuje pozycję w rzeczywistym środowisku i pozwala umieścić np. mebel w przestrzeni użytkownika, idealnie dopasowując się do ścian i podłogi, zachowując dokładność wymiarów i położenia. Osiąga się to poprzez obliczanie przestrzennej relacji między obiektem 3D, a wieloma kluczowymi punktami w przestrzeni.
  1. Śledzenie twarzy – czyli funkcja AR, na której opiera się działanie wszystkich filtrów w mediach społecznościowych, które pozwalają upiększyć lub zniekształcić twarz, dodać na nią zabawne elementy, wirtualny makijaż czy animowane efekty. AR dzięki uczeniu maszynowemu rozpoznaje twarz, jej gesty, kluczowe cechy i w ten sposób wyznacza punkty charakterystyczne dla aktywowanego filtra.

Bez czego nie zadziała Rozszerzona Rzeczywistość?

Zarówno Web AR jak i Native AR wymaga „treści” czyli odpowiednich zasobów, które będzie można wyświetlić w Rozszerzonej Rzeczywistości. Tymi obiektami są zwykle modele 3D produktów lub filtry 2D i 3D w przypadku social mediów. Ważne jednak, by modele 3D na potrzeby Rozszerzonej Rzeczywistości zostały odpowiednio przygotowane, by ich wyświetlanie dawało jak najlepszy obraz produktu, odzwierciedlało jego faktyczne cechy i rozmiar. Takie modele 3D przygotować musi doświadczony grafik 3D, specjalizujący się w tworzeniu takich obiektów przestrzennych. Zaleca się zlecenie przygotowania cyfrowych modeli 3D firmom, które zajmują się wyłącznie technologiami 3D i AR, takim jak ARLITY.

Potrzebujesz Rozszerzonej Rzeczywistości
dla swojej firmy?

Umów się na bezpłatną konsultację z dyrektorem działu handlowego Arlity!
Michał Pytel odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące konfiguratora 3D i przygotuje dedykowaną ofertę.

Michał Pytel Arlity

Michał Pytel - Dyrektor handlowy Arlity