Rozszerzona Rzeczywistość w retail – zastosowanie w sklepach Puma i Nike

Rozszerzoną Rzeczywistość w retail odnajduje się równie dobrze jak w e-commerce. Puma w swoim flagowym sklepie zlokalizowanym na Manhattanie wykorzystała rozwiązania oparte na AR by dotrzeć do młodych dorosłych, którzy często używają smartfona jako narzędzia do robienia zakupów i zaangażować odwiedzających sklep klientów.

Rozszerzona Rzeczywistość łączyła zdjęcia cyfrowe z widokami z kamery smartfona. Co prawda w badanym okresie tylko 5% klientów odwiedzających sklep skorzystało z aplikacji, ale oceniona została jako rozwojowa.

zdjęcie: Puma

Rozszerzona Rzeczywistość w retail - PUMA

To nie jest pierwsza próba Pumy włączenia aktywacji AR do swojego marketingu. W kwietniu marka wypuściła limitowaną edycję butów LQD Cell Origin Air z aplikacją, która rozpoznała but po zeskanowaniu smartfonem, zamiast polegać na drukowanym kodzie QR.

Rosnące znaczenie Rozszerzonej Rzeczywistości w retail

Badania na temat wykorzystania Rozszerzonej Rzeczywistości prowadziły działające na licznych rynkach firmy badawcze. W badaniu przeprowadzonym przez GfK 25% ankietowanych konsumentów stwierdziło, że prawdopodobnie wykorzysta tę technologię do zakupów w przyszłym roku. Firma analityczno-badawcza Gartner szacuje, że wprowadzenie szybkiej usługi mobilnej 5G spowoduje wzrost zakupów AR do 100 milionów konsumentów do przyszłego roku.

AR jest wykorzystywany w sprzedaży stacjonarnej coraz częściej. W czerwcu 2019 roku Gucci dodał funkcję AR do swojej aplikacji na iOS, która pozwala kupującym wirtualnie wypróbować linię tenisówek Ace.

Nike dobiera rozmiar buta w Rozszerzonej Rzeczywistości

Aplikacja Nike pozwala kupującym skanować stopy za pomocą aparatu w smartfonie, aby uzyskać dostosowane zalecenia dotyczące właściwego rozmiaru buta. Strategia Nike polega na zachęcaniu klientów do korzystania z aplikacji w fizycznych punktach sprzedaży detalicznej. Telefon komórkowy staje się narzędziem umożliwiającym korzystanie z bardziej zaawansowanych technologicznie funkcji w sklepie, które mogą pomóc kupującym lepiej poznać produkty i potencjalnie przyspieszyć sprzedaż.

Obejrzyj, jak działa AR na butach PUMA!

Subskrybuj newsletter ARLITY

Poinformujemy Cię o najnowszych publikacjach

[FM_form id=”1″]