Przyszłość w Rozszerzonej Rzeczywistości

Technologia AR (ang. augmented reality), czyli Rozszerzonej Rzeczywistości nie jest już zupełną nowością. W 2016 roku wdarła się przebojem do masowej świadomości dzięki grze Pokemon Go, o której mówił chyba cały świat. Doczekała się publikacji w większości mediów, ma też swoją stronę w wikipedii – do której odsyłamy tych nielicznych, którzy nigdy nie słyszeli o łapaniu Pokemonów na ulicy.

Rozszerzona Rzeczywistość łączy świat rzeczywisty z generowanym cyfrowo. Pozwala na prezentowanie obrazów wirtualnych na tle realnego otoczenia. Nakłada wirtualne informacje na fizyczne elementy i pozwala przeglądać je za pomocą urządzeń mobilnych, laptopów lub komputerów osobistych, które zawierają kamery i są dostosowane do obsługi tej technologii.

Choć w świadomość zbiorową Rozszerzona Rzeczywistość wpisała się w kontekście rozrywki, to rozwija się dynamicznie, przede wszystkim w przemyśle i biznesie. Jej potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany. To daje przewagę tym, którzy odpowiednio wcześnie zauważą związane z nią możliwości i zdecydują się na implementację w swoich działaniach. Składana roczna stopa wzrostu w latach 2018-2022, prognozowana dla dostaw urządzeń Rozszerzonej Rzeczywistości przez firmę badawczą IDC to 140%.1

W jakich branżach AR znajdzie największe zastosowanie?

Trudno przewidzieć. Z pewnością jest doskonałym sposobem na skrócenie czasu decyzji klientów e-commerce i zwiększenie sprzedaży. Zastosowanie znajdzie także w sprzedaży stacjonarnej. Już dziś wskazywana jest jako przyszłość sprzedaży mebli. Jednak nie tylko handel i marketing są obszarami, w których zastosowanie Rozszerzonej Rzeczywistości jest niemal oczywiste.

Największe organizacje stosują tę technologię na etapie projektowania budynków czy produktów. W przypadku prototypów wizualizacja produktów w Rozszerzonej Rzeczywistości pozwala na dokładną analizę i ocenę ich poprawności oraz dopasowania do oczekiwań klienta. Znacząco przyspiesza również proces decyzyjny po stronie klienta.

AR pozwala też na naukę i trening specjalistów bez konieczności wyłączania na potrzeby szkoleniowe z pracy maszyn i urządzeń, co ma duże znaczenie dla ciągłości produkcji, a także na zdalne naprawy w najodleglejszych rejonach świata. Dzięki Rozszerzonej Rzeczywistości nie trzeba już wysyłać specjalistów do poszczególnych urządzeń. Cześć napraw osoby obsługujące maszyny mogą wykonać postępując zgodnie ze wskazówkami przekazywanymi w AR bez udziału innych, W Rozszerzonej Rzeczywistości pojawia się instrukcja informująca o poszczególnych krokach procedury i wskazująca kolejne elementy, które należy zweryfikować w przypadku prostych i powtarzających się napraw. Bardziej skomplikowane przypadki wspierane są przez specjalistę, który także z wykorzystaniem tej technologii wspiera mechanika na miejscu. Dzięki zastosowaniu AR ekspert nie musi podróżować tysięcy kilometrów, może sterować naprawa z własnego biura.

Zastosowanie technologii Rozszerzonej Rzeczywistości jest bardzo szerokie. Do wymienionych dochodzą rozwiązania związane z nawigacją, medycyną, branżą automotive czy nawet sztuczną inteligencją. To sprawia, że rozwój i opłacalność inwestowania w tę technologię są pewne. Dziś jeszcze daje przewagę technologiczną nad konkurencją, dlatego warto przemyśleć jej prowadzenie już teraz.

Rozszerzona Rzeczywistość w nawigacji indoor

Więcej na ten temat:

Statista: statista.com

Subskrybuj newsletter ARLITY

Poinformujemy Cię o najnowszych publikacjach

[FM_form id=”1″]