black friday świąteczne wyprzedaże arlity wietrzenie magazynów wyprzedaż

Black Friday i Cyber Monday, a także powiązane z nimi przedłużone promocje typu Black Week czy Black Month oraz oczywiście wietrzenie magazynów, promocje i wyprzedaże świąteczne to największe wydarzenia e-commerce każdego roku. Konkurencja jest ogromna, a sklepy prześcigają się w wysokości oferowanych rabatów. Jednak ten sposób na pokazanie się niekoniecznie przekłada się na dobre wyniki finansowe. Jak wyróżnić się podczas sezonu wyprzedaży i jednocześnie nie być stratnym w wyniku skrajnego rynkowego zaniżania cen?

Alternatywa do strategii obniżania cen

Szczególnie w okresie inflacji, zaniżanie cen podczas najwyższego okresu wyprzedażowego roku, czyli Black Friday i świątecznych promocji oraz wyprzedaży, może przyczynić się do spadku rentowności biznesu. Sklepy internetowe, obserwując konkurencję, często godzą się na takie sztuczne obniżanie cen, nie widząc alternatywnego sposobu przyciągnięcia klienta. Jednak kołem ratunkowym i jednocześnie bardzo nowoczesnym e-commerce’owym narzędziem jest AR – Rozszerzona Rzeczywistość. Działanie Rozszerzonej Rzeczywistości polega na nałożeniu na obraz z aparatu smartfona lub tabletu elementów generowanych wirtualnie – np. modeli 3D. Marketing wykorzystujący silę Rozszerzonej Rzeczywistości oddziałuje na konsumenta niezwykle efektywnie, poprzez przyciąganie uwagi, angażowanie klienta i tym samym skracanie procesu sprzedaży, szczególnie podczas takich akcji jak Black Friday czy Cyber Monday czy świąteczne okazje.

Wprowadzenie do e-commerce AR jako narzędzia marketingu i wspierania sprzedaży to logiczny krok w rozwoju biznesu.

  • Dostęp do narzędzi AR – smartfonów i tabletów – ma większość konsumentów dokonujących zakupów online – już ponad 67% użytkowników posiada urządzenia wspierające AR Core, czyli zgodne z aplikacjami Rozszerzonej Rzeczywistości,
  • nawet dla małego sklepu e-commerce, inwestycja w AR to koszt niższy, niż średnie wydatki na kampanie Google i Meta Ads w miesiącu – nawet najmniejsze podmioty mogą sobie na nią pozwolić,
  • AR wiąże się z kolejną możliwością promocji, w pełni kompatybilną z nowymi rozwiązaniami Google czy Amazon, tzn. modelami 3D i wizualizacjami 3D – jedna inwestycja pozwoli na wykorzystanie modeli w wielu kanałach, co szczególnie istotne podczas kampanii promocyjnych,
  • aplikacje AR są kompatybilne z platformami e-commerce, więc prosto z aplikacji klient może przejść do finalizacji zakupu w sklepie online!

Rozszerzona Rzeczywistość – nowoczesne narzędzie dla marketingu i sprzedaży

AR dla sprzedaży i marketingu

Obecnie AR, i doświadczenie immersyjne jakiego dostarcza, jest jednym z najbardziej nowoczesnych narzędzi marketingowych i sprzedażowych, dostępnych nie tylko dla e-commerce, ale także dla sklepów stacjonarnych. Rozszerzona Rzeczywistość jest postrzegana jako jeden z elementów kampanii reklamowych, które najbardziej przyciągają uwagę konsumentów.

Według statystyk najlepsze kampanie immersyjne:

  • zatrzymują uwagę użytkownika na 85 sekund,
  • zwiększają wskaźnik interakcji o 20%,
  • poprawiają wskaźnik klikalności w e-commerce o 33% (źródło: The Drum)

Oznacza to, że reklamy immersyjne, w tym AR, przewyższają pod każdym względem standardową reklamę internetową, a także reklamy w innych mediach – TV, radiu czy prasie. Wynika to z faktu, że interaktywna – immersyjna prezentacja produktu w kreacji reklamowej lub na stronie www czy w sklepie online jest nie tylko niezwykle interesująca, ale też pozwala wirtualnie przetestować produkt, przez co jest dla klienta praktyczna.

W jakich branżach wykorzystać AR?

Wśród branż, które zdecydowanie są w stanie najlepiej skorzystać z możliwości jakie daje AR w marketingu i sprzedaży są meble, akcesoria i dekoracje wnętrz, wyposażenie ogrodów, ale także kosmetyki, biżuteria, odzież i obuwie, a nawet samochody i łodzie. W każdym z tych sektorów AR ma szansę znacząco wpłynąć na konwersje, jeśli tylko zostanie odpowiednio wpisana w strategię rozwoju marki, kampanię promocyjną i lejki sprzedażowo-marketingowe.

Ogromne znaczenie w sukcesie AR mają także modele 3D produktów. Ich wysoka jakość i odpowiednia optymalizacja są podstawą kreacji immersyjnych. Rozszerzona Rzeczywistość doskonale sprawdza się w przypadku produktów, w których doborze duże znaczenie ma rozmiar oraz kształt przedmiotów np. wspomnianych wcześniej mebli.

przetestuj zanim kupisz

Podczas Black Friday czy promocji świątecznych dla klienta dokonującego zakupu liczy się czas, bo okazje cenowe są limitowane datą lub ilością. W przypadku takich produktów rozwiązania AR są dużą oszczędnością czasu, a także formą utwierdzania klienta w słuszności wyboru produktu. Aplikacje wykorzystujące Rozszerzoną Rzeczywistość wpływają na proces sprzedaży skracając czas podejmowania decyzji i przyspieszając konwersję.

Czy są produkty w których promocji AR się nie sprawdzi? Trudno określić to jednoznacznie, bo zasadniczo produkty żywnościowe, chemia gospodarcza, a częściowo także elektronika będą po prostu produktami, w przypadku których będzie trudniej wykorzystać 100% potencjału AR i uzyskać efekt „WOW”. O ile Rozszerzona Rzeczywistość doskonale sprawdzi się w doborze telewizora, czy lodówki, tak w przypadku małej elektroniki np. smartfonów czy komputerów przenośnych jej wykorzystanie nie ma zastosowania, przynajmniej w prezentacji produktu i jego sprzedaży. Jednak dla wszystkich tych produktów AR doskonale sprawdzi się w działaniach promocyjnych.

Efekt WOW dzięki Rozszerzonej Rzeczywistości

Właśnie efekt „wow” jest kluczem w wykorzystaniu Rozszerzonej Rzeczywistości w celach promocyjnych i prezentacji produktu. Możliwości jakie daje w tym kontekście AR, czyli dostarczenie dodatkowych doświadczeń immersyjnych są nieporównywalne z innymi formami przekazu. Często już samo zaskoczenie uzyskanym przy użyciu aplikacji AR efektem robi na użytkowniku/ konsumencie takie wrażenie, że z pewnością zapamięta markę.

Marketing z wykorzystaniem AR zyskał na znaczeniu w czasie pandemii COVID-19, kiedy ludzie w znacznie większym stopniu wręcz musieli decydować się na zakupy online. Wykorzystanie Rozszerzonej Rzeczywistości w tym czasie znacznie ułatwiło zakup szczególnie takich produktów jak meble i wyposażenie wnętrz. Ludzie oswoili się z tą technologią i została ona przyjęta jako narzędzie sprzedażowe i promocyjne przez producentów, a także jako ułatwienie w procesie zakupowym przez konsumentów. Co więcej, według danych Statistyki szacuje się, że w ciągu najbliższych 2 lat udział handlu detalicznego będzie stanowił 31% całkowitego wykorzystania aplikacji AR na rynku.

  • W wysokim sezonie sprzedażowym oraz w czasie wyprzedaży technologia AR może być wykorzystana jako narzędzie ułatwiające podjęcie decyzji zakupowej i wirtualne przetestowanie produktu. Aplikacja nie tylko utwierdza klienta w słuszności wyboru, ale również przynosi korzyść sprzedawcy w postaci spadku zwrotów. Jeśli klient przetestuje produkt przed zakupem, wykorzystując do tego AR, ryzyko jego zwrotu jest niewielkie. Taki wirtualny test produktu dostarcza dodatkowych informacji, pomaga odpowiedzieć na pytania klientów i eliminuje wątpliwości np. czy mebel będzie pasował stylem, kolorem i rozmiarem do pomieszczenia.
  • Możliwość sprawdzenia produktu przed zakupem i pewność dobrego wyboru przedmiotu przekłada się na wyższe wyniki konwersji i wzrosty sprzedaży.

Rozszerzona Rzeczywistość (AR) dla sklepów stacjonarnych

W okresie wyprzedaży takich jak Black Friday czy wyprzedaże świąteczne i wietrzenie magazynów AR może stać się także narzędziem dla sklepów stacjonarnych. Paradoksalnie AR i e-commerce często są postrzegane jako zagrożenie dla sklepów stacjonarnych, ale jak pokazują badania Lumusvision, aż 61% respondentów preferuje zakupy w sklepach, które oferują doświadczenia z Rzeczywistością Rozszerzoną jako immersyjnym uzupełnieniem prezentacji oferty. AR można traktować także jako dodatkową atrakcję ożywiającą ruch w sklepach stacjonarnych i dostarczającą dodatkowych informacji konsumentowi, szczególnie jeśli dzięki aplikacji klient otrzymuje możliwość zapoznania się z szerszą ofertą produktów, niż jest dostępna w sklepie stacjonarnym. To szczególnie wartościowe dla sklepów, które posiadają bardzo szeroką ofertę, produkty dostępne w wariantach lub sklepach stacjonarnych sprzedających produkty o dużym gabarycie np. w sklepach meblowych. W ten sposób AR pomaga zredukować przepaść między dwoma kanałami – on-line i off-line, poprawiając doświadczenie w sklepie, a następnie pozwalając klientom zabrać to doświadczenie do domu.