Wrzesień 2023 to czas premiery i początek przedsprzedaży nowej generacji kultowego urządzenia marki Apple – smartfona iPhone 15 oraz jego wersji 15 PRO, 15 Plus i 15 PRO max. Ale to nie wszystko, wrzesień to także premiera nowej generacji Apple Watch, która niesie ze sobą nie lada nowinkę technologiczną. Jedni uważają, że urządzenia Apple to gadżety i przerost formy nad treścią. Jednak miłośnicy i pasjonaci nowoczesnych technologii co roku niecierpliwie czekają na premierę kolejnego modelu z nowymi funkcjami i jeszcze większymi możliwościami technicznymi. Co zmieniło się w smartfonie Apple, co nowego przyniesie dla użytkowników i jaką rewolucję zwiastuje seria iPhone 15 oraz nowy Apple Watch na światowym rynku?

source: apple.com

iPhone 15 – co nowego w nowym modelu smartfona Apple?

Jak każda kolejna generacja nowy iPhone przeszedł upgrade software’owy, hardware’owy jak i wizualny. Pod względem systemowym, iPhone 15 będzie działał na iOS 17. Jeśli chodzi o hardware, to nowa generacja będzie posiadała port USB C, zamiast dotychczasowego Lighting i jest to jedna z większych zmian w tym modelu. Za to nie będzie znacznej zmiany w aparatach fotograficznych, w jakie wyposażone będą „piętnastki”, chociaż to właśnie z materiałami video, wykonywanymi nowym iPhonem wiąże się największa rewolucja modelu, od której pozostaje tylko krok do prawdziwego gamechangera, który ujrzy światło dzienne na początku roku 2024.

Apple iPhone 15 – nowy standard video współpracujący z AR i VR

Nie od dziś wiadomo, że urządzenia Apple wyróżniają się innowacyjnością i niestandardowymi funkcjami, nawet w odniesieniu do flagowców półki premium innych marek na rynku. Pod względem rozwoju uwzględniającego „technologie przyszłości” Apple jest zdecydowanie o krok przed innymi. Od kilku generacji iPhone’y są przystosowane współpracy z AR, czyli Rozszerzoną Rzeczywistością. I to właśnie w kontekście AR (Augmented Reality) i VR (Virtual Reality) nowa generacja smartfonów Apple zrobiła największy postęp, wprowadzając unikalną funkcję nagrywania video przestrzennego (spatial video). Model iPhone 15 PRO max będzie posiadał funkcję nagrywania video 3D, która pozwoli na nagrywanie klipów posiadających dodatkową głębię obrazu i przestrzeni. Co najważniejsze, ta funkcja ma przyzwyczajać użytkowników do kolejnej, tym razem naprawdę wielkiej zmiany w świecie Apple – wejścia na rynek okularów Apple Vision PRO.

source: apple.com

iPhone 15 PRO max zapowiedzią Apple Vision PRO

Funkcja nagrywania video przestrzennego będzie dostępna póki co jedynie w najwyższym modelu smartfona Apple iPhone 15, czyli PRO max. Funkcja w tej chwili będzie kierowana tylko dla użytkowników profesjonalnych oraz największych fanów marki, jednak docelowo Apple Vision PRO i video 3D mają być narzędziami dla użytkownika indywidualnego. Dzięki filmom przestrzennym 3D oraz okularom AR/ VR Apple Vision PRO, użytkownik będzie mógł jeszcze bardziej zagłębić się jeszcze bardziej w nagrane wcześniej video, które uzyskają zupełnie nowy wymiar odbioru i doświadczania.

source: apple.com

Apple Watch 9, czyli nowa generacja smartwatcha na „tapnięcie” palcami

Nowa generacja smartwatcha Apple Wacth 9 wprowadza nowy gest sterowania aplikacjami poprzez „puknięcie palcami” (finger tap). To nie tylko ciekawa i ułatwiająca obsługę zegarka Apple funkcja, ale także krok w stronę Apple Vision PRO, który ma na celu nauczenie użytkowników sterowania, jakie będzie wdrożone także w okularach Apple już w 2024 roku, czyli VisionOS.

AR i VR z iPhone 15

Wydaje się, że zmiany w iPhone 15 względem poprzedniego modelu nie są aż tak spektakularne, jednak to właśnie „piętnastka” przygotowuje użytkowników na przyszłość, która opiera się na doświadczeniach AR i VR w zdecydowanie większej skali, niż mogliśmy się tego spodziewać. Co ciekawe, flagowce premium takich marek jak Samsung nie odżegnują się od aplikacji i narzędzi systemowych obsługujących aplikacje Rozszerzonej Rzeczywistości, bo rozwój tych technologii coraz bardziej przyspiesza. Jednak to właśnie Apple zdecydowało się na udostępnienie funkcji video 3D w tak szerokim zakresie i mimo wszystko tak powszechnie. Na początek to świat biznesu ma nauczyć się korzystania z AR i VR, bo to narzędzia, które coraz częściej pojawiają się w świecie e-commerce i prezentacji produktów np. w Google Merchant Center, Google Manufacturer, w konfiguratorach i aplikacjach AR, pozwalających zobaczyć produkty we własnej przestrzeni. Takie rozwiązania stosowane są już przez wielu producentów mebli, armatury, odzieży, obuwia a także kosmetyków. Czas przygotować się na rewolucję AR i VR, która nastąpi już w 2024 roku – Apple iPhone 15 i Apple Watch 9 nam to ułatwią.